اخبار

دورخیز اپل برای کنار زدن سامسونگ؛ معادلات بازار موبایل به‌زودی تغییر می‌کند

فاصله‌ی اپل تا رتبه‌ی نخست بازار موبایل و تصاحب جایگاه فعلی سامسونگ، هرگز تا این حد کم نبوده است.

درحالی‌که برندهایی مثل BBK Electronics (مالک اوپو، وان پلاس، ویوو و ریلمی) بخش قابل‌توجهی از بازار موبایل را در اختیار گرفته‌اند، سامسونگ و اپل همچنان حرف اول را می‌زنند.

مدت‌ها است که سامسونگ از لحاظ حجم عرضه به بازار، برترین برند صنعت موبایل محسوب می‌شود، اما ظاهرا اپل آماده است که جایگاه سامسونگ را تصاحب کند؛ خصوصا اگر آیفون ۱۵ عملکردی قدرتمند در بازار داشته باشد. جایگاه اول و دوم در حالی به سامسونگ و اپل رسیده که معمولا قیمت آیفون و قیمت گوشی سامسونگ از گوشی‌ برندهای دیگر بیشتر است.

مؤسسه‌ی تحقیقاتی کانترپوینت ریسرچ می‌گوید که بر اساس آمار مقدماتی، اپل قرار است برای اولین‌بار (از لحاظ آمار سالانه) به برند شماره‌یک بازار تبدیل شود و سامسونگ را پشت سر بگذارد. اپل پیش‌تر به‌صورت فصلی از سامسونگ عبور کرده بود، اما کره‌ای‌ها هر بار جایگاه ازدست‌رفته را بازیابی کردند. عملکرد قابل‌توجه اپل در حالی پیش‌بینی شده که گفته می‌شود فروش گوشی‌های هوشمند قرار است با افت ۶ درصدی به پایین‌ترین حد در دهه‌ی اخیر برسد.

بازار موبایل آمریکای شمالی در نیمه‌ی نخست ۲۰۲۳ عملکرد ناامید‌کننده‌ای داشت و فروش گوشی‌ در این ناحیه به‌صورت دو رقمی افت کرد. کانترپوینت می‌گوید کاربران برای ارتقای موبایل خود دودل هستند و همین موضوع تقاضا را بسیار پایین آورده است.

اپل تا چند هفته‌ی دیگر آیفون ۱۵ را رونمایی می‌کند. هر سال عملکرد اپل در بازار موبایل با رونمایی آیفون‌های جدید پیشرفت قابل‌توجهی تجربه می‌کند و این شرکت در نیمه‌ی دوم سال میلادی تعداد بسیار زیادی گوشی به دست مشتریانش می‌رساند. این در حالی است که اکثر گوشی‌های اندرویدی مهم در نیمه‌ی اول سال میلادی از راه می‌رسند.

کانترپوینت می‌گوید کسانی که قبلا آیفون ۱۲ خریده‌اند، مشتاق رونمایی آیفون ۱۵ هستند و احتمالا امسال سرانجام دستگاه خود را ارتقا خواهند داد. اپل با تبلیغات درست می‌تواند توجه تعداد بیشتری از کاربران فعلی‌اش را جلب کند.

کانترپوینت می‌گوید فاصله‌ی اپل تا رتبه‌ی اول جدول برترین برندهای بازار موبایل هرگز تا این حد کم نبوده است. با فرض این‌که فروش گوشی‌‌های سامسونگ همین‌حالا در بازار متوقف شود، اپل در عرض «چند روز» می‌تواند جایگاه نخست را تصاحب کند. اگر هیچ‌گونه مشکلی در خط تولید پیش نیاید، اپل مسلماً جایگاه سامسونگ را در اختیار خواهد گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *