نام پروژه:

پروژه راه آهن یزد - اقلید

معرفی پروژه:

در این پروژه وزارت راه و شهرسازی ( شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور) قصد دارد راه آهن شهرستان یزد به شهرستان اقلید را که حدود 274 کیلومتر است، با 12 ایستگاه احداث کند.

اهداف پروژه:

هدف اصلی ساخت این محور ریلی در حال حاضر، ارتباط ریلی مناطق مرکزی، شرقی و شمال شرقی کشور با استان فارس و بوشهر و مجموعه عظیم عسلویه منوط به عبور از استان یزد می باشد.

فواید اجتماعی و اقتصادی اجرای پروژه فوق:

با توجه به اتمام ساخت راه آهن اصفهان – شیراز و همچنین آغاز عملیات احداث امتداد آن به بوشهر و عسلویه استفاده از این راه آهن باعث کوتاهتر شدن فاصله حمل و نقل ریلی (حدود 300 کیلومتر از بافق تا شیراز) بین این مناطق می گردد. ضمناً این طرح علاوه بر تسهیل در مسافرتهای زیارتی مناطق فارس و بوشهر به استان

خراسان رضوی موجب افزایش کارائی دیگر طرحهای ریلی نیز در منطقه خواهد شد.

دانش بکار رفته در پروژه و موارد بومی سازی شده:

در مسیر راه آهن یزد – اقلید به طول حدود 274 کیلومتر، اغلب خطوط ایستگاهها و سوزنها به سیستم علائم الکتریکی و تجهیزات مربوطه مجهز می گردند که هدف از بکارگیری این سیستمها، علاوه بر تسریع در سیر و حرکت، تأمین ایمنی کامل برای قطارها می باشد.

این سیستم ها عبارتند از :

 پانل فرماندهی (شامل مونیتور، کی بورد و ماوس) برای هر ایستگاه، ماشین سوزن الکتریکی، چراغهای علائم، دستگاه محور شمار، سیستم مدار جریان خط، سیستم اینترلاکینگ، سیستم تغذیه، کابلهای مربوطه، سیستم بلاک، سیستم کنترل اتوماتیک قطار و غیره.  

دستاورد ها در حوزه خودکفایی:

انتقال دانش فنی طراحی و ساخت تجهیزات سیگنالینگ زیر :  

  • تجهیزات کنار خط که در ساختمان OCC ، اتاق های سیگنالینگ واقع در ايستگاهها و در طول خطوط اصلي و دپو نصب مي شود از جمله اينتراکينگ، تابلوهاي کنترل کننده واسطه، سرورها، مدار راه، ماشين سوزن، چراغ سيگنال و … وظيفه شناسايي حضور قطار در قسمتهاي مختلف مسير، مسيرسازي و صدور فرامين لازم جهت حركت قطارها طبق جداول زماني و ارسال اطلاعات مربوط به محدوديت سرعت در قسمتهاي مختلف مسير براي قطار را بر عهده دارند.
  • انجام پروژه های راه آهن به طور کامل با استفاده از نیروهای انسانی بومی.
  • ساخت قطعات و تجهیزات مورد نیاز در پروژه های راه آهن کشور.
  • جلوگیری از خروج ارز از کشور در شرایط جنگ  اقتصادی.

نمونه کارهای مشابه