اخبار

سامسونگ از اولین حافظه LPCAMM دنیا پرده برداشت؛ قالبی بهینه‌تر برای حافظه‌های DRAM

سامسونگ به‌عنوان رهبر دنیای تراشه‌های حافظه، از فرم فکتور جدیدی از حافظه‌های DRAM رونمایی کرده است که LPCAMM نام دارد. این فرم فکتور که برای لپ‌تاپ‌ها و پی‌سی‌های آینده ساخته شده است، عملکردی سریع‌تر را در قطعه‌ای با اندازه کوچک‌تر ارائه می‌کند.

مشخصات ماژول‌های حافظه جدید LPCAMM سامسونگ

حافظه‌های LPCAMM که نام خود را از Low Power Compression Attached Memory Module گرفته‌اند، قرار است جایگزین ماژول‌های So-DIMM و LPDDR DRAM شوند. سامسونگ می‌گوید این ماژول‌های جدید تا 50 درصد قوی‌تر و تا 70 درصد از نظر مصرف انرژی بهینه‌ترند. به‌علاوه، 60 درصد فضای کمتری روی مادربرد اشغال می‌کنند. درنتیجه می‌توان لپ‌تاپ‌ها را نازک‌تر و کوچک‌تر کرد.

ماژول‌های مرسوم DRAM از ماژول‌های So-DIMM استفاده می‌کنند که فضای زیادی را اشغال می‌کنند یا روی مادربرد لحیم می‌شوند. ولی ماژول‌های حافظه LPCAMM مشکلات LPDDR و So-DIMM را برطرف کرده‌اند. این محصولات می‌توانند تا 7.5 گیگابیت بر ثانیه سرعت انتقال داده داشته باشند.

سامسونگ برای عرضه این ماژول‌های حافظه با اینتل همکاری خواهد کرد تا این تراشه‌ها را با پلتفرم غول آمریکایی هماهنگ کند. دکتر «دیمیتریوس زیاکاس»، معاون بخش حافظه و فناوری‌های IO اینتل می‌گوید: «بهینگی انرژی و مزیت‌های تعمیرپذیری LPCAMM، این فرم فکتور جدید را به بازیگری تحول‌ساز در بازار پی‌سی تبدیل می‌کند. هیجان‌زده‌ایم که بخشی از این استاندارد جدید برای توانمندسازی اکوسیستم پی‌سی‌های مصرفی باشیم و مسیر را برای پذیرش و نوآوری در بخش‌های بزرگ‌تر بازار هموار کنیم.»

احتمالاً در نسل آینده لپ‌تاپ‌های گلکسی بوک که در نیمه نخست سال بعد معرفی می‌شوند، باید منتظر حافظه‌های LPCAMM DRAM باشیم. می‌توان پیش‌بینی کرد که این محصولات نازک‌تر و جمع‌وجورتر از نسل فعلی باشند. به گفته سامسونگ، این فرم فکتور به‌خاطر بهینگی در مصرف انرژی می‌تواند برای دیتاسنترها و سرورها هم جذاب باشد.

هنوز مشخص نیست که چه شرکت‌هایی دیگری ممکن است برای استفاده از این ماژول‌های حافظه جدید به سراغ سامسونگ بروند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *