اخبار

ماجرای تراشه مرموز در پورت USB-C آیفون ۱۵ چیست؟

افشای اطلاعات مربوط به تراشه‌ی ناشناس 3LD3 آیفون ۱۵ باعث شده گمانه‌زنی‌های عجیب‌وغریبی درمورد تغییرات نسل بعدی گوشی‌های اپل مطرح شود.

می‌دانیم اپل قصد دارد در راستای اجرای قوانین اتحادیه‌ی اروپا، سری آیفون ۱۵ را به درگاه USB C مجهز کند. اکنون اطلاعاتی درمورد تراشه‌ی مرموز مربوط به این پورت در نسل بعدی آیفون فاش‌شده که شرایط را کمی عجیب‌وغریب کرده است.

افشاگری به‌نام ماجین بو با انتشار پستی در ایکس(توییتر سابق) به تراشه‌ی جدید اپل موسوم‌به 3LD3 روی کابل کانکتور USB C به بُرد اصلی آیفون ۱۵ اشاره کرده که قبلاً هیچ جزئیاتی درمورد آن منتشر نشده است.

تراشه‌ 3LD3 چه عملکردی در آیفون ۱۵ خواهد داشت؟

علاقه‌ی اهالی فناوری به آیفون باعث شد مدت کوتاهی پس‌از فاش‌شدن تراشه‌ی 3LD3، افراد و منابع مختلف، گمانه‌زنی‌های خود را درمورد این قطعه مطرح کنند. برخی می‌گویند اپل از این تراشه برای محدودکردن سرعت شارژ در پورت USB C استفاده کرده است و این یعنی کاربرانِ خارج‌ از اتحادیه‌ی اروپا برای شارژ آیفون ۱۵ خود حتماً باید کابل‌های اصلی اپل را خریداری کنند.

تراشه USB C آیفون ۱۵تراشه USB C آیفون ۱۵
تراشه 3LD3 آیفون ۱۵                                                        کانکتور پورت USB C آیفون ۱۵

میجان بو می‌گوید تراشه‌ی 3LD3 برای رمزنگاری انتقال داده طراحی شده است و اپل با استفاده از این راهکار، همچنان به برنامه‌های Made for iPhone (MFi) ادامه خواهد داد.

اگر با MFi آشنایی ندارید باید اشاره کنیم اپل برای بهبود سازگاری لوازم جانبی آیفون، استانداردی تعریف کرده که اگر شرکت‌های شخص‌ثالث آن را دریافت کنند، امکان فروش محصولاتشان را با گواهی MFi خواهند داشت. دریافت این گواهی‌نامه به‌نوعی باعث می‌شود خریداران اطمینان بیشتری از کیفیت این محصولات داشته باشند. درواقع احتمال دارد 3LD3 برای برقراری ارتباط امن با لوازم‌جانبی اپل و فروش مجوز به شرکت‌های سازنده‌ی این نوع محصولات مورداستفاده قرار گیرد.

اینکه اپل بخواهد پس‌از تغییر درگاه آیفون‌های خود از لاتنینیگ به USB C همچنان به برنامه‌ی پُرسود MFi ادامه دهد کاملاً منطقی است؛ زیرا از این طریق درآمد قابل‌توجهی به‌دست می‌آورد. علاوه‌براین تراشه‌ی 3LD3 به سازندگان لوازم‌جانبی اجازه می‌دهد محصولاتشان دسترسی عمیق‌تر و مطمئن‌تری به آیفون داشته باشند و درنتیجه عملکرد بهتری ارائه دهند.

باید دید قیمت آیفون ۱۵ اپل باتوجه به تغییرات چشم‌گیری مثل تغییر پورت USB، پردازنده قدرتمندتر و غیره، نسبت‌به نسل کنونی این محصول یعنی سری آیفون ۱۴ افزایش خواهد یافت یا خیر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *