اخبار

بلومبرگ: هواوی و SMIC برای ساخت تراشه‌های پیشرفته از فناوری آمریکایی استفاده کرده‌اند

هواوی و بزرگ‌ترین تراشه‌ساز چین، یعنی SMIC سال گذشته میلادی از یک تراشه پیشرفته برای میت 60‌پرو رونمایی کردند. حالا بلومبرگ در گزارشی مدعی شده که برای ساخت این تراشه، از فناوری آمریکایی استفاده شده است.

بلومبرگ در گزارشی این ادعا را مطرح کرده که شرکت SMIC از فناوری شرکت‌های آمریکایی Applied Materials inc و Lam Research Corp برای توسعه یک تراشه 7 نانومتری پیشرفته برای هواوی در سال گذشته میلادی استفاده کرده است.

گزارش بلومبرگ به این موضوع اشاره دارد که SMIC تجهیزات مربوط به تولید تراشه‌های پیشرفته را قبل از تحریم‌های آمریکا خریده است. ایالات‌متحده در اکتبر 2022، فروش تجهیزات پیشرفته ساخت تراشه را به چین ممنوع کرد.

استفاده از فناوری آمریکایی برای ساخت تراشه هواوی

فناوری 3 نانومتری

در سال‌های گذشته تحریم‌های مختلفی علیه هواوی و شرکت‌های چینی فعال در حوزه فناوری وضع شده است. دولت آمریکا در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، در سال 2019، هواوی را به‌دلیل نقض تحریم‌ها به لیست ممنوعیت تجارت خود اضافه کرد. در سال 2020، شرکت SMIC به اتهام ارتباط با ارتش چین، وارد این لیست شد. البته هر دو شرکت در گذشته چندین‌بار اتهامات واردشده از سوی دولت آمریکا را رد کرده‌اند.

ماه گذشته میلادی رویترز در گزارشی اعلام کرد دولت آمریکا شرکت SMIC را هدف قرار داده و مانع از دسترسی آن به تجهیزات پیشرفته آمریکایی می‌شود. درحقیقت دولت بایدن پس از تولید تراشه پیشرفته برای هواوی که قدرت میت 60‌ پرو را تأمین می‌کند، چنین تصمیمی را اتخاذ کرد.

درحال‌حاضر هواوی، SMIC، دولت آمریکا، Applied Materials و Lam Research واکنشی به گزارش بلومبرگ نشان نداده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *