اخبار

شرکت ARM ظاهراً برای نمایش توانایی‌های محصولاتش، تراشه اختصاصی می‌سازد

تقریباً تمام گوشی‌های هوشمند بازار و حتی برخی لپ‌تاپ‌ها از معماری ARM در پردازنده‌های خود استفاده می‌کنند. اما حالا گزارشی جدید می‌گوید این شرکت خودش می‌خواهد تراشه بسازد تا توانایی معماری‌اش را به نمایش بگذارد.

تراشه ARM برای فروش نخواهد بود

به گزارش فایننشال تایمز، شرکت ARM از 6 ماه پیش کار روی یک نمونه اولیه را آغاز کرده که به گفته برخی از مدیران اجرایی صنعت تراشه، طراحی این چیپ پیشرفته‌تر از تمام نیمه‌رساناهای قبلی است. این موضوع که بسیاری از منابع خارج از ARM از توسعه این تراشه خبر دارند، نشان می‌دهد که ARM چنین موضوعی را به اطلاع سایر شرکت‌ها رسانده است.

تراشه ARM

طبق گزارش اخیر، ARM برنامه‌ای برای فروش تراشه یا مجوز آن به شرکت‌های دیگر ندارد که البته منطقی به‌نظر می‌رسد؛ چرا که چنین اقدامی با مدل کسب‌وکارش سازگار نیست. بیش از 500 شرکت ازجمله اپل، کوالکام و مدیاتک با خرید مجوز، از معماری ARM در نیمه‌هادی‌های خود استفاده می‌کنند؛ بنابراین این شرکت‌ها نیازی به یک تراشه ساخته‌شده ندارند.

شرکت ARM با ساخت تراشه اختصاصی می‌تواند حضورش در برخی بخش‌های بازار را افزایش دهد. برای مثال معماری آن هنوز در دنیای کامپیوترها رایج نیست و تنها مک‌های اپل به پردازنده با معماری این شرکت مجهز شده‌اند. با توجه به اینکه 86 درصد درآمد ARM از 20 مشتری مهم به‌دست می‌آید، عدم ورود به بازارهای جدید می‌تواند ضربه شدیدی به درآمدهای این شرکت بزند.

درحال‌حاضر ARM نسبت به گزارش فایننشال تایمز واکنشی از خود نشان نداده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *