اخبار

پلیس فتا: 36 درصد از جرائم فضای مجازی مربوط به کلاهبرداری اینترنتی است

جانشین رئیس پلیس فتا اعلام کرد کلاهبرداری اینترنتی 36 درصد جرائم فضای مجازی را به خود اختصاص داده است.

امیرلی با بیان اینکه کنترل دامنه جرم به‌خوبی در فضای مجازی انجام شده، اظهار داشت امکان کشف و شناسایی حدود 90 درصد جرائم سایبری فضای مجازی وجود دارد: «اقدامات ویژه‌ای هم در حوزه پیش‌گیری انجام می‌شود. اما حوزه‌هایی که شاکی خصوصی ندارند، نیاز است در فضای مجازی مورد پایش قرار گیرد.»

پلیس فتا

به گفته وی، یکی از کارهای اصلی پلیس فتا در حوزه فضای مجازی، پیشگیری اجتماعی است. آن‌ها درزمینه تولید محتوا و انتشار در صداوسیما و رسانه‌های نوین فعالیت می‌کنند.

جانشین رئیس پلیس فتا در بخش پایانی سخنان خود به اقدامات انجام‌شده برای کاهش آسیب فضای اجتماعی برای دانش‌آموزان اشاره کرد و گفت:

«از ابتدای راه‌اندازی شاد برای دانش‌آموزان، کانالی ایجاد کردیم تا دانش‌آموزان مشکلشان را به پلیس انتقال دهند و به‌صورت جدی آن‌ها را پیگیری می‌کنیم. این فضا می‌تواند آسیب‌های جدی برای کودکان داشته باشد. بخشی از فوریت‌های سایبری پلیس را برای کودکان درنظر گرفته‌ایم که می‌توانند با شماره 096380 تماس بگیرند، مشکلاتشان را در میان بگذارند و ما پیگیری می‌کنیم.»

گفتنی است سهم کلاهبرداری اینترنتی از جرائم فضای مجازی طی سالیان گذشته بارها دستخوش تغییرات زیادی شده است. به‌طور مثال، در سال 1398، سهم کلاهبرداری اینترنتی 60 درصد اعلام شده بود ولی در سال 1400 این سهم نزدیک به 30 درصد بود. در سال 1401 نیز رئیس مرکز مبارزه با جرائم مالی پلیس فتا، سهم کلاهبرداری اینترنتی را 36 درصد عنوان کرده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *