اخبار

شرکت پروتون VPN: ثبت نام کاربران ایرانی در پاییز سال گذشته ۶هزار درصد رشد داشت

کاربران از سرویس‌های VPN استفاده می‌کنند تا بتوانند به پلتفرم‌ها، برنامه‌ها، سایت‌ها، اخبار و محتواهایی که محدود شده‌اند، دسترسی پیدا کنند. حالا شرکت امنیت سایبری سوئیسی Proton سایت جدیدی را راه‌اندازی کرده که می‌تواند سانسور و محدودیت‌های اینترنت را دقیق‌تر مشخص کند. همزمان با این موضوع، این شرکت گزارشی از وضعیت استفاده کاربران از فیلترشکن منتشر کرده که آن به افزایش 6000 درصدی کاربران ایرانی سرویس VPN پروتون در پاییز سال گذشته اشاره شده است.

در طول چند سال گذشته، مقامات سرتاسر جهان در مواقع بحرانی، دسترسی کاربران به اینترنت را با اختلالات کلی یا جزئی مواجه کرده‌اند. پژوهش شرکت پروتون نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲ دولت­‌های ۳۵ کشور جهان در مقاطع گوناگون دسترسی به شبکه اینترنت را مسدود کرده­‌اند و قطع اینترنت روی­‌هم‌­رفته در سال گذشته به بیش از ۱۸۷ مورد رسید که بالاترین رکورد در یک سال میلادی است.

حالا شرکت پروتون قصد دارد با استفاده از داده‌های انحصاری خود در مورد زمانی که کاربران سراسر جهان از سرویس VPN آن استفاده می‌کنند، راه‌های بیشتری برای مبارزه با قطعی اینترنت ارائه کند. شرکت مستقر در سوئیس برنامه جدیدی با نام Proton VPN Observatory را راه‌اندازی کرده که هدف آن ارائه اطلاعات دقیق‌تر در مورد سانسور اینترنت در سراسر جهان است.

برنامه پروتون برای کاهش سانسور اینترنت

Proton VPN Observatory که به‌عنوان یک صفحه وب در دسترس عموم قرار دارد، افزایش قابل توجه استفاده از سرویس VPN این شرکت را شرح می‌دهد. برای انجام این کار، پروتون فعالیت‌های غیرعادی مربوط به ثبت نام و همچنین استفاده از Proton VPN را ردیابی می‌کند و آن‌ها را با رویدادهای سیاسی سراسر جهان مرتبط می‌کند.

به‌عنوان مثال، پروتون در وب‌سایت این برنامه به تغییرات رفتاری کاربران کشورهایی مانند روسیه، چین و ایران در چند سال گذشته اشاره کرده است. طبق آمار ارائه شده، در اکتبر سال 2022 (حد فاصل ۹ مهر تا ۹ آبان ۱۴۰۱)، پروتون شاهد افزایش 6000 درصدی کاربران ایرانی ثبت‌نام شده بوده است! این تاریخ همزمان با بروز ناآرامی‌ها و فیلترینگ گسترده در کشور در سال گذشته شمسی است. در پاییز سال گذشته پایگاه خبری اکسیوس نیز اعلام کرده بود استفاده از فیلترشکن در ایران با رشد ۳۰۰۰ درصدی روبه رو شده است.

پروتون همچنین اعلام کرده در سال 2023 نیز کاربران سنگالی این سرویس در ماه گذشته میلادی به میزان 100 هزار درصد افزایش یافته است!

بنابر اعلام این شرکت، در روزهای پس از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین هم که دولت روسیه دسترسی کاربران به وب‌سایت‌­های خبری مستقل را مسدود کرد، ثبت‌نام کاربران داخل روسیه برای استفاده از وی‌پی‌ان پروتون با افزایش ۹ هزار درصدی مواجه شد.به گفته شرکت «پروتون» در پی قطع دسترسی به شبکه اجتماعی توئیتر توسط دولت ترکیه در روزهای پس از وقوع زمین‌لرزه مرگبار و ویرانگر در اواسط بهمن پارسال نیز استفاده از وی‌پی‌ان در این کشور ۱۵ هزار درصد افزایش یافت.

پروتون که احتمالاً بیشتر به‌دلیل سرویس ایمیل رمزگذاری‌شده خود شناخته می‌شود، در بیانیه‌ای گفت که با کمک این برنامه می‌تواند پیش از انتشار اخبار مربوطه متوجه سانسور اینترنت شود. این شرکت همچنین با ارائه گزارش‌های خود تلاش کرده تا هشدار بدهد که دولت‌های سراسر جهان بیشتر از قبل در حال محدود کردن اینترنت هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *