اخبار

رئیس سازمان پدافند غیرعامل: 15 درصد از حملات سایبری سال گذشته علیه ایران مبتنی بر هوش مصنوعی بود

رئیس سازمان پدافندغیرعامل اعلام کرد ایران در سال گذشته بزرگترین آوردگاه جنگ سایبری در دنیا بود. جلالی مدعی است 15 درصد از این حملات سایبری مبتنی بر هوش مصنوعی بوده است.

«غلامرضا جلالی» در حاشیه همایش «پدافند سایبری و اقدامات مَصون سازی از منظر راهبردی و فنی» در مشهد گفت:

«ایران در سال گذشته بزرگترین آوردگاه جنگ سایبری در دنیا بود و مدل‌های مختلفی از جنگ سایبری علیه ما اتفاق افتاد. در مدت یاد شده با توجه به قابلیت فناوری‌های جدید در ترکیب آنها با یکدیگر، شاهد جنگ ترکیبی با محوریت جنگ سایبری علیه کشورمان بودیم. این جنگ ترکیبی در حوزه رسانه، شبکه‌های اجتماعی و حمله به زیرساخت‌های مختلف کشور روی داد.»

او مدعی شد 15 درصد از حملات سایبری علیه ایران مبتنی بر هوش مصنوعی بوده است: «تحولات فضای سایبری مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه پیدا کرده است و از طرفی در بخشی از تهدیدات علیه ما از قابلیت هوش مصنوعی بهره برده شده است.»

به گفته وی 80 درصد حملات یاد شده مربوط به آسیب‌هایی کشف شده بود، یعنی آسیب‌هایی که مشخص و شناخته شده و راهکار مقابله با آن نیز معلوم بوده است:

«تجزیه و تحلیلی که در خصوص حوادث و حملات سایبری در سال گذشته داشتیم نشان داد این حملات در حوزه‌های آسیب‌پذیری‌های متداول، جاری و شناخته شده در بخش خدمت رسانی به مردم، حفره‌های پنهان آسیب پذیری و ابزارهای کاشتنی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در بخش های فناور کشور بوده است.»

جلالی امن‌سازی اضطراری را اولویت سازمان پدافند غیرعامل عنوان کرد و گفت: «اجرای برنامه امن‌سازی برای این است که از آسیب‌ها و حملات ساده، دم‌دستی و قابل پیشگیری جلوگیری کنیم. برنامه ای تحت عنوان «امن سازی اضطراری» تهیه کرده‌ایم و خراسان رضوی را که سابقه حملات سایبری نیز داشته به همراه استان آذربایجان شرقی به عنوان نمونه اجرای این طرح انتخاب کرده و تمهیدات اولیه اجرای طرح را در این دو مکان انجام داده‌ایم.»

وی تأکید کرد همه فعالیت خود در سال 1402 را در قالب مصون سازی، کشف و شناسایی تهدیدها، ایمن سازی و دیگر اقدامات با استفاده از هوش مصنوعی دنبال می‌کنند: «برنامه داریم همه سامانه‌های موجود را برای استفاده از هوش مصنوعی به روز رسانی کنیم و در گام نخست تمام اقدامات حوزه شناسایی، امن سازی و ارزیابی امنیت را تا آخر سال مبتنی بر هوش مصنوعی اجرا می‌کنیم.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *