اخبار

نگرانی مایکروسافت درباره کمبود تراشه هوش مصنوعی در مراکز داده

مایکروسافت در گزارش اخیر خود به سرمایه‌گذاران تاکید کرده است که واحدهای پردازش گرافیکی یک زیرساخت حیاتی برای تجارت ابری در حال رشد هستند. در گزارش سالانه این شرکت که اواخر پنجشنبه منتشر شد، پردازنده‌های گرافیکی را به عنوان نبض مراکز داده خود عنوان کرد که در صورت عدم دسترسی کافی به آن‌ها، ممکن است باعث بروز قطعی در خدمات شود.

اهمیت پردازنده‌های گرافیکی در مراکز داده

گزارش مایکروسافت، منعکس کننده تقاضای بسیار بالای شرکت‌های فناوری برای تراشه‌های هوش مصنوعی است که برای ارائه قابلیت‌های هوش مصنوعی به کسب‌وکارهای کوچکتر ضروری است.

هوش مصنوعی و به‌ویژه هوش مصنوعی مولد (Generative AI) امسال پس از محبوبیت ChatGPT محصول شرکت OpenAI، بسیار فراگیر شده است. این موضوع کاملاً به نفع سازندگان کارت‌های گرافیک مانند انویدیا و AMD بوده است.

مایکروسافت در گزارش سال مالی 2023 خود گفت:«توسعه مراکز داده ما به در دسترس بودن زمین دارای مجوز ساخت، انرژی، منابع شبکه، سرورها، کارت‌های گرافیک (GPU) و عوامل دیگر بستگی دارد.»

جمله بالا یکی از سه موردی است که مایکروسافت اهمیت GPU را در گزارش خود ذکر می‌کند. این موضوع در گزارش سال قبل حتی یک بار هم ذکر نشده بود. چنین موضوعی در گزارش‌های سال‌های قبل سایر شرکت‌های فناوری بزرگ مانند آلفابت، اپل، آمازون و متا دیده نشده است.

شرکت OpenAI برای انجام پردازش ChatGPT و مدل‌های هوش مصنوعی مختلف، در یک مشارکت گسترده، به ابر مایکروسافت آژور متکی است. مایکروسافت همچنین استفاده از مدل‌های OpenAI و هوش مصنوعی مولد را برای بهبود محصولات خود، مانند برنامه‌های اوت‌لوک، ورد و موتور جستجوی بینگ آغاز کرده است.

این اقدامات و علاقه کاربران به ChatGPT، مایکروسافت را بیش از حد انتظار به پردازنده‌های گرافیکی وابسته کرده است.

وابستگی ناگزیر مایکروسافت به انویدیا و شرکای آن

جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا، در کنفرانس توسعه دهندگان GTC گفت: «از اینکه مایکروسافت آژور اعلام کرد در حال افتتاح پیش‌نمایش ابررایانه H100 AI خود است، بسیار هیجان زده هستم!»

این جمله نشان می‌دهد که مایکروسافت تا چه حد برای تأمین زیرساخت ضروری خود به محصولات انویدیا وابسته است. البته محصولات انویدیا به حدی کم‌یاب شده‌اند که مایکروسافت برای پاسخ به تقاضای گسترده کاربران و کسب‌وکارها و برای اطمینان از ظرفیت کافی، شروع به اجاره منابع پردازشی خارج از مراکز داده خود کرده است؛ چند ماه قبل مایکروسافت با امضای قراردادی با شرکت CoreWeave شریک انویدیا، GPU های این شرکت را اجاره کرد.

microsoft - coreweave - cooperation - همکاری مایکروسافت و کورویو

در عین حال، مایکروسافت سال‌ها زمان را صرف ساخت پردازنده هوش مصنوعی اختصاصی خود کرده است. همچنین محبوبیت ChatGPT مایکروسافت را به تسریع توسعه تراشه خود سوق داده است. آلفابت، آمازون و متا همگی تراشه‌های هوش مصنوعی خود را در طول یک دهه گذشته معرفی کرده‌اند.

ایمی هود، مدیر امور مالی مایکروسافت، هفته گذشته در مورد این موضوع اظهار داشت: مایکروسافت انتظار دارد هزینه‌های سرمایه‌ای خود را به‌طور متوالی در این سه‌ماهه افزایش دهد، تا برای مراکز داده خود، واحدهای پردازش مرکزی استاندارد، سخت‌افزار شبکه و پردازنده‌های گرافیکی بسازد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *