اخبار

ماهواره ایرانی «آیات» برای پیش بینی زلزله ساخته می‌شود

رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران گفت ماهواره ایرانی آیات با قابلیت شناسایی سیگنال‌های بعد و قبل از وقوع زلزله ساخته می‌شود.

دکتر حسن زمانیان، رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران گفت هرچند تاکنون بشر نتوانسته زلزله را پیش‌بینی کند، اما به این معنا نیست که نتوان در آینده این کار را انجام داد. در همین راستا با توجه به تجربه‌های کسب شده در ساخت ماهواره مصباح، دانشمندان ایرانی قصد دارند ماهواره زلزله‌شناسی آیات را بسازند.

ساخت ماهواره ایرانی آیات برای پیش بینی زلزله

رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در ادامه گفته‌های خود بیان کرد طبق اعلام سازمان زمین‌شناسی آمریکا، علائمی پیش از وقوع زلزله وجود دارد که می‌توان برای پیش بینی زلزله روی آن مطالعاتی را انجام داد و ما نیز طرحی مفهومی و زیر پروژه آن را به اجرا رساندیم و هم‌اکنون ۱۲ زیرپروژه برای آن تعریف شده است.

زمانیان افزود ماهواره ایرانی آیات طبق علائم الکترومغناطیسی کار خواهد کرد که پیش از وقوع زلزله به‌شکل آنومالی در اطراف کره زمین نمایان خواهد شد. در واقع پیش از وقوع زلزله، تنشی در زمین ایجاد می‌شود که این تنش در برخی از کانی‌ها تغییراتی را به‌همراه خواهد داشت. کانی کوارتز با خواص پیروالکتریک از مهم‌ترین آنها بوده که به‌دلیل فشار باردار می‌شود.

ماهواره ایرانی آیات

رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در ادامه با اشاره به تامین اعتبارات این پروژه از طریق بودجه سازمان پژوهش‌ها، گفت فاز ساخت ماهواره ایرانی آیات به ۲ میلیون دلار (۱۰۰ میلیارد تومان) اعتبار ارزی نیاز دارد که اگر این سرمایه تامین شود، می‌توانیم پروژه را به‌خوبی پیش ببریم.

گفتنی است پروژه ساخت ماهواره آیات در سال ۱۳۸۸ آغاز و در سال‌های ابتدای دهه ۹۰ نیز فرایند طراحی آن دنبال شد؛ اما به‌دلیل عدم تامین بودجه، این طرح نیز ادامه پیدا نکرد. این ماهواره قرار بود با وزن ۵۰ تا ۷۰ کیلوگرم برای شناسایی سیگنال‌هایی قبل و بعد از وقوع زلزله که از کره زمین منتشر می‌شد، ساخته شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *