اخبار

اپل احتمالاً سال 2024 برای کاهش هزینه‌ها به سراغ فناوری متفاوتی برای ساخت A17 Bionic می‌رود

اپل امسال در مدل‌های پرو آیفون 15 از تراشه A17 Bionic استفاده می‌کند که با لیتوگرافی 3 نانومتری به تولید می‌رسد. حالا طبق شایعه‌ای جدید، اپل برای ساخت همین چیپ سال آینده میلادی به سراغ فناوری متفاوتی می‌رود تا هزینه تولید آن کاهش یابد و از آن در مدل‌های استاندارد آیفون 16 استفاده کند.

انتظار می‌رود A17 Bionic اولین تراشه 3 نانومتری اپل باشد و با عملکرد و بهره‌وری انرژی بسیار بهتری نسبت به نسل‌های قبلی‌اش با لیتوگرافی 5 نانومتری از راه برسد. طبق گزارش‌ها، نسخه اولیه این تراشه با فرایند N3B شرکت TSMC به تولید می‌رسد، اما ظاهراً سال آینده میلادی همین چیپ با فرایند N3E ساخته می‌شود و بهره‌وری انرژی کمتری خواهد داشت.

احتمال استفاده از فرایند ارزان‌تر برای ساخت اپل A17 Bionic در 2024

اپل A17 Bionic

فرایند N3B با همکاری TSMC با اپل توسعه یافته است. درمقابل، N3E یک فرایند ساده‌تر است که سایر مشتریان TSMC به آن دسترسی پیدا می‌کنند. فرایند N3E در مقابل N3B لایه‌های EUV و چگالی ترانزیستور کمتری دارد که نتیجه‌اش کاهش بهره‌وری انرژی خواهد بود. بااین‌حال عملکرد تراشه‌ها با N3E افزایش می‌یابد.

فرایند N3B به‌عنوان یک نود آزمایشی طراحی شده است و با فرایندهای پیشرفته‌تر N3X ،N3P و N3S شرکت TSMC سازگار نیست. بنابراین اپل برای بهره‌مندی از پیشرفت‌های TSMC، باید طراحی چیپ‌های آینده‌اش را تغییر دهد.

در ابتدا تصور می‌شد اپل از فرایند N3B برای تراشه A16 Bionic استفاده کند، اما کوپرتینویی‌ها همچنان به استفاده از فرایند N4 ادامه دادند. بااین‌حال از سال جاری میلادی آیفون‌های اپل به تراشه 3 نانومتری مجهز می‌شوند. البته امسال تنها مدل‌های پرو آیفون 15 چیپ 3 نانومتری خواهند داشت و مدل‌های استاندارد و پلاس با تراشه A16 Bionic از راه می‌رسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *