اخبار

حقوق تیم کوک، مدیرعامل اپل در سال 2023 حدود 40 درصد کاهش پیدا می‌کند

اسناد جدید نشان می‌دهد که بخش بزرگی از دستمزد «تیم کوک»، مدیرعامل اپل در سال 2023 میلادی کاهش خواهد یافت. او در سال 2022 حدود 84 میلیون دلار دستمزد گرفته بود، اما این رقم در سال 2023 با کاهش 40 درصدی به 49 میلیون دلار خواهد رسید. این تغییر چشمگیر به‌خاطر کاهش پاداش سهام برای کوک رخ می‌دهد.

براساس سند جدیدی که برای کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ارسال شده است، اگرچه مدیرعامل اپل در سال جدید میلادی همچنان 3 میلیون دلار حقوق پایه و 6 میلیون دلار دستمزد تشویقی خواهد داشت، اما پاداش بسیار کمتری در قالب سهام دریافت خواهد کرد.

کاهش حقوق مدیرعامل اپل در واکنش به نظر سهام‌داران بود

ظاهراً این کاهش دستمزد به پیشنهاد خود تیم کوک و در پاسخ به واکنش سهام‌داران اپل لحاظ شده است. سال گذشته سهام‌داران اپل با تشویق یک گروه سرمایه‌گذاری بزرگ به‌نام ISS نسبت به پاداش هنگفت مدیرعامل شرکت رأی منفی دادند. ISS در نامه‌ای به سهام‌داران گفته بود که حقوق کوک 1447 برابر بیشتر از متوسط درآمد دیگر کارمندان اپل است. حالا ظاهراً این تلاش‌ها بالاخره مؤثر واقع شده است.

تیم کوک اپل

با این حال، تیم کوک همچنان ممکن است درآمد بیشتری در سال 2023 داشته باشد؛ چرا که بخشی از ثروت او تحت تأثیر قیمت سهام اپل است. البته با وجود کاهش دستمزد مدیرعامل، تغییری در حقوق دریافتی چهار مدیر ارشد دیگر این شرکت دیده نمی‌شود و آن‌ها مطابق قبل دستمزد و پاداش خود را دریافت خواهند کرد.

گفتنی است که اپل تحت هدایت تیم کوک به اولین شرکتی تبدیل شد که ارزش بازار آن به 3 تریلیون دلار رسید. بااین‌حال، ارزش بازار اپل حالا حدود 2.1 تریلیون دلار برآورد می‌شود. قرنطینه کارخانه‌های تأمین‌کنندگان این شرکت در چین، مشکلات زنجیره تأمین و رکود اقتصاد جهانی از جمله عوامل تأثیرگذار در کاهش قیمت سهام این شرکت بودند.

تیم کوک در حال حاضر با 1.7 میلیارد دلار دارایی در باشگاه میلیاردرهای مجله فوربز قرار دارد. او پیش‌تر وعده داده بود که تمام ثروتش را صرف امور خیریه خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *