اخبار

وزیر ارتباطات: اینترنت ماهواره‌ای برای شرایط ویژه و خاص است

وزیر ارتباطات با تأیید فعال‌شدن اینترنت استارلینک در ایران گفت اینترنت ماهواره‌ای برای شرایط ویژه و خاص است. زارع‌پور بار دیگر بر لزوم رعایت قواعد ایران از سوی اپراتورهای ماهواره‌ای برای فعالیت قانونی در کشور تأکید کرد.

«عیسی زارع‌پور» در گفت‌وگو با مهر، در رابطه با فعال‌شدن نزدیک به هزار گیرنده اینترنت ماهواره‌ای در کشور گفت: «اینترنت ماهواره‌ای فعال شده است، اما در جریان اینکه چه تعداد فعال شده، نیستم. صاحب و دارنده این شرکت که این خدمات را ارائه می‌کند، می‌تواند آمار صحیح را بدهد.»

وی در رابطه با خطر ورشکستگی اپراتورها در راستای فعال‌شدن اینترنت ماهواره‌ای نیز اظهار داشت تعداد مشترکین و کاربران اینترنت ماهواره‌ای در تمام دنیا، یک درصد کل کاربران اینترنت هم نمی‌شود و این اینترنت برای شرایط ویژه و خاص است:

«البته قبلاً هم گفته شد که ما مقررات سرزمینی یا «لندینگ رایت» خود را تهیه، مصوب و به اپراتورهای منظومه‌های ماهواره‌ای ابلاغ کردیم. این اپراتورها درصورتی‌که می‌خواهند در ایران فعالیت قانونی داشته باشند، ملزم به رعایت قواعد سرزمینی جمهوری اسلامی ایران هستند.»

وزیر ارتباطات همچون گذشته، اعلام کرد از فعال‌شدن اینترنت ماهواره‌ای استقبال می‌کند: «ما از اینترنت ماهواره‌ای استقبال می‌کنیم مشروط به اینکه قواعد سرزمینی ما را رعایت کنند. محترم‌شمردن قواعد سرزمینی کشورها، یک قاعده بین‌المللی از سازمان بین‌المللی ITU است.»

گفتنی است «ایلان ماسک» مدیرعامل اسپیس ایکس، یکم مهرماه سال جاری برای اولین‌بار رسماً خبر داد که اینترنت ماهواره‌ای استارلینک برای ایران فعال می‌شود. درحالی‌که دو روز قبل و در 30 شهریور، «عیسی زارع‌پور» وزیر ارتباطات در مصاحبه‌ای گفته بود بعید می‌داند استارلینک به این زودی‌ها بتواند در ایران فعال شود چون سرویسش کامل نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *