اخبار

اپ استور و گوگل پلی در ایران فیلتر شدند

به گزارش هلدینگ ICT ، بعد از فیلترینگ واتساپ و اینستاگرام، حالا دو پلتفرم اپ استور و گوگل پلی نیز در ایران فیلتر شدند و کاربران ایرانی نمی‌توانند از این مجموعه‌ها، اپلیکیشن‌های مورد نیاز خود را دانلود کنند.

به گزارش هلدینگ ICT از روز گذشته اختلالات زیادی در گوگل پلی و اپ استور دیده می‌شد و در نهایت از شب گذشته، امکان دانلود از این پلتفرم‌ها با IP ایران امکان پذیر نیست. این موضوع می‌تواند منجر به گردش فایل‌های اپلیکیشن‌ها به جای دانلود از پلتفرم اصلی بشود و کارشناسان باور دارند گردش این فایل‌های نصبی می‌تواند به رشد بدافزارها در گوشی کاربران بینجامد.

در واقع باید گفت بسیاری از نرم افزارهای مورد استفاده روزانه کاربران در این دو استور یعنی گوگل پلی و اپ استور قرار دارند و برای دانلود و به روزرسانی‌ها کاربران باید به این دو استور دسترسی داشته باشند. در صورت فیلتر شدن این دو استور و محدودیت دسترسی به آن‌ها ممکن است کاربران از منابع ناامن استفاده کنند. این موضوع خود باعث مشکلات فراوانی می‌شود و بدافزارها، گوشی‌های همراه بسیاری از افراد را آلوده خواهند کرد.

گوگل‌ پلی و اپ استور دو مرجع اصلی دانلود اپلیکیشن‌ها برای کاربران موبایل هستند. هنوز اعلام نشده که تصمیم گیرنده فیلترینگ این دو پلتفرم چه نهادی است. پیش‌تر خبرگزاری فارس در مورد مسدودسازی اینستاگرام و واتساپ در ایران اعلام کرده بود که این موضوع، تصمیم شورای عالی امنیت ملی بوده ولی در مورد فیلترینگ این دو پلتفرم هنوز هیچ گمانه زنی توسط وب‌سایت‌های نزدیک به دولت و نهادهای حاکمیتی، زده نشده است.

گفتنیست برخی از کاربران گزارش دادند که حتی حین استفاده از فیلترشکن ها، مشکلات عدیده‌ای برای دانلود از اپ استور و گوگل پلی دارند و به نظر می‌رسد این مشکلات مربوط به اختلالات پیش آمده در وضعیت اینترنت ثابت و سیار و همچنین اختلال پیش آمده برای سرویس‌های فیلترشکن باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *