اخبار

اسنپدراگون 8 نسل 3 احتمالاً در دو نسخه با لیتوگرافی 3 و 4 نانومتری از راه می‌رسد

کوالکام ماه آینده میلادی از جدیدترین تراشه پرچمدارش، یعنی اسنپدراگون 8 نسل 3، رونمایی می‌کند. حالا طبق اطلاعات جدید، ظاهراً این چیپ در دو نسخه با لیتوگرافی 3 و 4 نانومتری معرفی می‌شود.

یک رسانه کره‌ای به نام gamma0burst در گزارشی مدعی دستیابی به اسناد لورفته کوالکام شده که در آن به اسنپدراگون 8 نسل 3 و مشخصات آن اشاره شده است.

تولید اسنپدراگون 8 نسل 3 با دو لیتوگرافی؟

طبق این اسناد، اسنپدراگون ۸ نسل ۳ به هسته قدرتمند Cortex-X4، هسته پرقدرت Cortex-A720 و هسته کم‌مصرف Cortex-A520 مجهز می‌شود. اگرچه این موارد منطقی هستند، اما در این سند به یک نسخه دوم هم اشاره شده است. درحالی‌که نسخه اول این تراشه با لیتوگرافی 4 نانومتری TSMC به تولید می‌رسد، نسخه دوم با فرایند 3 نانومتری N3E شرکت TSMC ساخته می‌شود. درحال‌حاضر تنها تراشه A17 Pro اپل با لیتوگرافی 3 نانومتری تولید شده است.

اسنپدراگون 8 نسل 3

استفاده از لیتوگرافی کوچک‌تر به‌معنای کاهش اندازه ترانزیستورها خواهد بود. بنابراین شرکت‌ها می‌توانند در فضای یکسان، از ترانزیستورهای بیشتری استفاده کنند که نتیجه‌اش قدرت بالاتر و البته مصرف انرژی پایین‌تر خواهد بود. بنابراین نسخه 3 نانومتری اسنپدراگون ۸ نسل ۳ ترانزیستورهای بیشتری نسبت به نسخه 4 نانومتری خواهد داشت.

درحالی‌که شاید تصور کنید که نسخه 3 نانومتری می‌تواند دیرتر معرفی شود، طبق اسناد اخیر باید منتظر معرفی هر دو نسخه به‌صورت هم‌زمان باشیم. این احتمال وجود دارد که کوالکام بخواهد به‌صورت هم‌زمان از نسخه استاندارد و پلاس تراشه پرچمدار جدیدش رونمایی کند که به‌ترتیب لیتوگرافی 4 و 3 نانومتری دارند.

پیکربندی هسته‌های این دو نسخه و همچنین پردازشگر گرافیکی آن‌ها یکسان خواهد بود، بااین‌حال از لیتوگرافی متفاوتی برای ساخت آن‌ها استفاده خواهد شد.

رویداد کوالکام برای رونمایی از اسنپدراگون 8 نسل 3 در تاریخ 24 اکتبر (2 آبان‌ماه) یک رویداد برگزار خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *