اخبار

قبرستان محصولات مایکروسافت؛ پروژه‌ها و خدماتی که برای همیشه متوقف شدند

مایکروسافت مثل اکثر شرکت‌های بزرگ فناوری تعداد زیادی پروژه و محصول و خدمات دارد که برای همیشه با آن‌ها خداحافظی کرده است.

مایکروسافت مثل گوگل و اپل و بسیاری از نام‌های شناخته‌شده‌ی دنیای فناوری، مجموعه‌ای از محصولات و خدمات دارد که دیگر دردسترس ما قرار ندارند و برای همیشه لغو شده‌اند.

وب‌سایتی به‌ نام Killed By Microsoft با ظاهری مینیمال، فهرستی از خدمات، محصولات، دستگاه‌ها و برنامه‌های مایکروسافت را به‌صورت دسته‌بندی‌شده ارائه می‌دهد که همگی از دور خارج شده‌اند. هدف این وب‌سایت انتشار اطلاعات واقعی درباره‌ی تاریخچه‌ی پروژه‌هایی است که مایکروسافت آن‌ها را برای همیشه از بین بُرد.

نکته‌ی جالب اینکه Killed By Microsoft به‌صورت منبع‌باز و رایگان ارائه شده است و افراد می‌توانند ازطریق گیت‌هاب در توسعه‌ی آن مشارکت کنند.

در‌ادامه، به برخی از خدمات و محصولات لغو‌شده‌ی مایکروسافت اشاره خواهیم کرد؛ پس با زومیت همراه باشید.

اتم (Atom)

پوستر ویرایش متن مایکروسافت اتم

دوره‌ی فعالیت: از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۲

اتم حدود ۹ ماه قبل لغو شد. درواقع، این پروژه ویرایشگر متن شخصی‌سازی‌شدنی و متن‌باز بود که امکان اجرای آن روی همه‌ی پلتفرم‌ها وجود داشت. اتم در گیت‌هاب توسعه یافت و از افزونه‌های ساخته‌شده با زبان جاوا‌اسکریپت و Git پشتیبانی می‌کرد.

Forza Street

فورزا استریت

دوره‌ی فعالیت: ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲

Forza Street، بازی رایگان ماشین‌سواری، حدود یک‌ سال قبل لغو شد. این بازی برای سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ و اندروید و iOS منتشر شده بود و حدود ۴ سال عمر کرد.

اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer)

اینترنت اکسپلورر

دوره‌ی فعالیت: ۱۹۹۵ تا ۲۰۲۲

اینترنت اکسپلورر که به‌اختصار با نام MSIE یا IE نیز شناخته می‌شود، حدود یک‌ سال قبل برای همیشه لغو شد. ناگفته نماند که مایکروسافت از سال‌ها قبل مرورگر دیگری به‌ نام اج را برای جایگزینی با مرورگر قدیمی خود منتشر کرده بود. نکته‌ی جالب این است که اینترنت اکسپلورر حدود ۲۷ سال عمر کرد و سپس برای همیشه بازنشسته شد.

ویندوزفون (Windows Phone)

ویندوزفون

دوره‌ی فعالیت: ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹

ویندوزفون سیستم‌عامل موبایلی مایکروسافت بود که حدود ۴ سال قبل برای همیشه بازنشسته شد. این پلتفرم درواقع به‌عنوان جانشین ویندوز موبایل و Zune توسعه یافت و حدود ۹ سال عمر کرد؛ اما با وجود رقبایی مثل اندروید و iOS، هیچ‌وقت نتوانست جایگاه درخوری میان کاربران گوشی هوشمند به‌دست آورد.

برای مشاهده‌ی مجموعه‌ی کامل پروژه‌ها و محصولات و خدمات لغوشده‌ی مایکروسافت به وب‌سایت KilledByMicrosoft مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *