اخبار

تلگرام به‌دلیل دور زدن سیستم مالی اپل، در خطر حذف از اپ استور قرار دارد

تلگرام در نسخه‌ی آزمایشیِ قابلیت پست‌های پولی، سیستم مالی اپل را دور زده است تا حذف این پیام‌رسان از فروشگاه آنلاین اپ استور، تهدیدی جدی باشد.

تلگرام اوایل تابستان امسال با هدف افزایش درآمد، سرویس اشتراکی جدیدی معرفی کرد. آن‌طور که 9to5Mac می‌نویسد، ظاهراً تلگرام به‌دنبال درآمدزایی بیشتر ازطریق قابلیتی جدید است. تلگرام در سکوت خبری آزمایش پست‌های پولی را در کانال‌ها شروع کرده است. نکته‌ی عجیب این است که قابلیت پست‌های پولی تلگرام در حالت آزمایشی از سیستم پرداخت اختصاصی استفاده می‌کند و درگاه پرداخت اپ استور را دور می‌زند.

یک افشاگر در توییتر می‌گوید مدیران چند کانال هم‌اکنون به قابلیت پست‌های پولی دسترسی دارند. به موجب این قابلیت، یک‌سری پست‌های به‌خصوص صرفاً برای کسانی نمایش داده می‌شود که مبلغ مشخصی پرداخت کنند. چنین سیستمی در رسانه‌های خبری بزرگ به وفور دیده می‌شود.

سه آیفون ۱۴ پرو مکس اپل با قابلیت پست پولی تلگرام Telegram

تلگرام هنوز اضافه شدن پست‌های پولی را به پلتفرمش تأیید نکرده و این یعنی آزمایش قابلیت جدید همچنان ادامه دارد.

پست‌های پولی در نسخه‌ی iOS تلگرام نیز دیده می‌شوند. کاربران آیفون برای مشاهده‌ی پست‌های پولی باید مبلغِ اعلام‌شده را مستقیماً بر بستر تلگرام پرداخت کنند. اپل قوانینی سرسختانه برای سیستم پرداخت اپ استور دارد،‌ قوانینی که بارها حاشیه‌ساز شده‌اند. اپل نشان داده است که از مواضعش عقب‌نشینی نمی‌کند. این شرکت مدت کوتاهی پس از اضافه شدن سیستم پرداخت مستقیم به فورتنایت، این بازی محبوب را از اپ استور حذف کرد.

از آن‌جایی که قابلیت پست‌های پولی فعلاً در مرحله‌ی آزمایشی به سر می‌برد، احتمالاً شاهد واکنش اپل نخواهیم بود. اما شک نکنید در صورت اضافه شدن این قابلیت به نسخه‌ی اصلی تلگرام و دور زدن سیستم پرداخت اپ استور، این پیام‌رسان از فروشگاه آنلاین اپل حذف می‌شود.

اپل در کره‌ی جنوبی به دلیل دستور مستقیم دولت این کشور مجبور است استفاده از سیستم پرداخت متفرقه را برای توسعه‌دهندگان امکان‌پذیر کند. البته شرکت کوپرتینویی یک‌سری محدودیت‌های به‌خصوص در نظر گرفته است تا توسعه‌دهندگان همچنان به استفاده از سیستم اپ استور و پرداخت کارمزد ترغیب شوند.

دور زدن سیستم داخلی اپ استور با هدف پرداخت نکردن کمیسیون ۳۰ درصدی انجام می‌شود و به‌نظر می‌رسد تلگرام – حداقل فعلاً – چنین ایده‌ای در سر دارد.

تلگرام به روش خودش تلاش کرده با سیستم اپ استور مقابله کند. کاربران iOS در صورت تهیه‌ی اشتراک پریمیوم ازطریق اپ استور باید ماهانه ۴٫۹۹ دلار پول بدهند،‌ اما اگر ازطریق وب‌سایت رسمی تلگرام اقدام کنند یک دلار تخفیف دریافت خواهند کرد.

پاول دورف، مدیرعامل تلگرام، چند بار به‌صورت عمومی از سیاست‌های اپ استور انتقاد کرده است. از طرفی اپل چندین بار به‌روزرسانی‌های جدید تلگرام را به دلیل سیاست‌های داخلی‌اش منتشر نکرده و از تلگرام خواسته است یک‌سری قابلیت‌ها را حذف کند. تلگرام مدتی پیش به‌دنبال اضافه کردن ایموجی‌های جدیدی تحت عنوان «تلموجی» بود اما اپل این اجازه را صادر نکرد.

فعلاً مشخص نشده است که قابلیت پست‌های پولی در چه زمانی به‌صورت گسترده برای کاربران تلگرام دردسترس قرار می‌گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *