اخبار

گوگل انکودر جدید JPEGLI را معرفی کرد؛ تصاویر فشرده‌تر اما با کیفیت بهتر

گوگل با معرفی انکودر جدید JPEGLI، ضمن حفظ کیفیت و حتی افزایش وضوح تصاویر قصد دارد حجم و ترافیک مصرفی تصاویر JPEG قدیمی را کاهش دهد. براساس گزارش‌ها، بیش از 80 درصد از کل ترافیک آنلاین را ویدیوها تشکیل می‌دهد؛ بااین‌حال تصاویر نیز در سطح اینترنت نقش مهمی دارند. باتوجه به اینکه تمام پهنای باندی که مصرف می‌کنیم، هزینه‌بر است، غول‌های فناوری مانند گوگل راه‌حل‌هایی برای بهینه‌سازی داده‌ها و کاهش هزینه‌ها ارائه می‌دهند، و JPEGLI جدیدترین آن‌هاست.

براساس گزارش وبلاگ گوگل، این انکودر جدید JPEGLI نام دارد و کارآمدتر و از نظر بصری دلپذیرتر از JPEG سنتی طراحی شده است. Jpegli با استاندارد اصلی JPEG و مرسوم‌ترین ساختار 8 بیتی آن مطابقت دارد. به عبارت ساده‌تر، تصاویر کدگذاری‌شده با انکودر Jpegli با دیکدرهای (رمزگشاهای) موجود مانند مرورگر یا برنامه‌های نمایش تصویر سازگار هستند.

عملکرد بهتر JPEGLI نسبت به دیگر انکودرها

انکودر جدید JPEGLI گوگل برای تصاویر

پیش‌ازاین گوگل برای جایگزینی فرمت‌های JPG ،PNG و GIF یک فرمت به نام WebP را معرفی کرده بود که موفقیت‌آمیز نبود؛ بنابراین، گوگل رویکرد خود را تغییر داد و تصمیم گرفت به جای جایگزینی فرمت‌های قدیمی، JPEG را بهتر کند.

انکودر Jpegli گوگل دارای مزایایی است که آن را برای کاربران اینترنت به گزینه‌ای مناسب‌تر تبدیل می‌کند. این انکودر جدید تصاویر را تا حدود 35 درصد بیشتر از کدک‌های JPEG سنتی فشرده می‌کند و درعین‌حال کیفیت بصری آن‌ها را تغییر نمی‌دهد. این امر خود به تنهایی یک مزیت بزرگ برای کاهش ترافیک مصرفی اینترنت است.

گوگل با این انکودر فضای زیادی را در برنامه‌هایی مانند گوگل Photos ذخیره می‌کند. همچنین در Jpegli تصاویر واضح‌تر به‌نظر می‌رسند. فرمت جدید، می‌تواند تصاویر را با بیش از 10 بیت در هر مؤلفه در مقایسه با 8 بیت در کدکهای سنتی JPEG، رمزگذاری کند. البته این فرمت جدید همچنان با ساختار 8 بیتی اصلی سازگار است.

گوگل کد منبع کامل Jpegli را در گیت‌هاب منتشر کرده است و علاقه‌مندان می‌توانند از آن استفاده کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *