اخبار

اینتل از تاندربولت 5 رونمایی کرد؛ پهنای باند تا 120 گیگابیت بر ثانیه

اینتل تقریباً حدود یک سال است که درباره فناوری تاندربولت 5 حرف می‌زند، اما بالاخره امروز رسماً و به‌طور کامل از این فناوری پرده برداشت. Thunderbolt 5 با پهنای باند حداکثر 120 گیگابیت بر ثانیه حدود 3 برابر سریع‌تر از نسل قبلی است و می‌تواند از نمایشگرهای سریع‌تر و پیشرفته‌تر پشتیبانی کند.

مشخصات و ویژگی‌های فناوری تاندربولت 5 اینتل

تاندربولت 4 نهایتاً می‌توانست از طریق یک کابل USB-C تا 40 گیگابیت بر ثانیه انتقال اطلاعات داشته باشد، اما این مقدار حالا در تاندربولت 5 به 120 گیگابیت بر ثانیه رسیده است. ارتباط با این فناوری اساساً شامل چهار مسیر 40 گیگابیت بر ثانیه‌ای است، و در یک پیکربندی استاندارد، در هر سمت از دو مسیر استفاده می‌کند که یکی برای ارسال و دیگری دریافت داده است.

بنابراین پهنای باند دوطرفه آن 80 گیگابیت بر ثانیه، یعنی دو برابر تاندربلوت 4 است. اما اگر شرایط به‌گونه‌ای باشد که سیستم پهنای باند بیشتری بخواهد، مثلاً چند نمایشگر با رزولوشن بسیار بالا وجود داشته باشد، تاندربولت 5 می‌تواند مسیرها را به‌نحوی پیکربندی کند که حداکثر سه مسیر به یک سمت وجود داشته باشد. بااین‌حساب، کامپیوتر می‌تواند 120 گیگابیت بر ثانیه ارسال داده و 40 گیگابیت بر ثانیه دریافت داده داشته باشد.

بدین ترتیب، می‌توان از ترکیب‌های مختلفی از نمایشگرها استفاده کرد. برای نمونه، می‌توانید حداکثر 3 نمایشگر 4K با نرخ نوسازی 144 هرتزی داشته باشید و پشتیبانی حداقلی از دو نمایشگر 6K نیز فراهم خواهد شد. اینتل همچنین وعده پشتیبانی از نمایشگرهای حداکثر 540 هرتزی را به گیمرها داده است.

Thunderbolt 5 در زمینه حافظه‌ها و GPUهای اکسترنال نیز به کار خواهد آمد. پروتکل USB در حال حاضر از پهنای باند حداکثر 20 گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند. تاندربولت ۵ همچنین حالا با DisplayPort 2.1 ،USB4 v2.0 (80Gbps) و PCIe 4.0 نیز سازگار است.

تغییر بعدی در این فناوری پشتیبانی از شارژ سریع لپ‌تاپ‌ها یا تأمین توان کامپیوترها با حداکثر 240 وات است. تاندربولت 5 ظاهراً قرار نیست در نسل بعدی پردازنده‌های اینتل قرار بگیرد. این شرکت در عوض آن را از طریق یک تراشه اختصاصی با اسم رمز Barlow Ridge عرضه خواهد کرد.

اینتل تاندربولت ۵ را به‌عنوان جانشین مستقیمی برای تاندربولت ۴ معرفی نکرده و این دو فناوری قرار است در کنار هم در بازار وجود داشته باشند. بااین‌حال، این شرکت انتظار دارد که سرعت پذیرش تاندربولت 5 در میان گیمرها، تولیدکنندگان محتوا و افراد دارای ورک‌استیشن بالا باشد. این فناوری احتمالاً در سال 2024 به بازار می‌آید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *