اخبار

انتشار درایور شخص ثالث چاپگرها از طریق بخش آپدیت‌های ویندوز متوقف می‌شود

با وجود پیشرفت‌هایی که در حوزه فناوری حاصل شده است، نرم‌افزار چاپگرها هنوز مشکلات زیادی دارند؛ بنابراین مایکروسافت تصمیم گرفته است تا به پشتیبانی از عرضه درایور شخص ثالث چاپگرها از طریق بخش Windows Update پایان دهد.

مایکروسافت از زمان انتشار ویندوز 10 21H2 پشتیبانی از چاپگرهای Mopria (چاپگرهای دارای گواهی تعامل‌پذیری بین مدل‌های مختلف) را به IPP Class Driver اضافه کرد. IPP Class Driver به سیستم‌عامل اجازه می‌دهد کارکردهای پایه را بدون نیاز به نصب درایورهای شخص ثالث برای چاپگرها فراهم کند. حالا موفقیت این سازوکار مایکروسافت را مجاب کرده است که به پشتیبانی از درایور چاپگرهای قدیمی موسوم به Legacy v3 & v4 پایان دهد.

تصمیم مایکروسافت درباره درایور چاپگرها تا 2027 تکمیل می‌شود

این تصمیم البته در چند مرحله اجرا می‌شود و ناگهانی نخواهد بود. در گام اول، در سال 2025 امکان انتشار درایورهای جدید از طریق بخش Windows Update از دسترس خارج می‌شود. بااین‌حال، تولیدکنندگان همچنان می‌توانند درایورهای قبلی خود را از این طریق به‌روز کنند.

مایکروسافت می‌گوید از سال 2026، ویندوز در هنگام نصب چاپگرهای جدید به‌طور خودکار IPP Class Driver را به درایورهایی که توسط شرکت‌ها در Windows Update عرضه شده است، ترجیح خواهد داد. درنهایت در سال 2027، دیگر به‌روزرسانی هیچ درایور شخص ثالثی در بخش ویندوز آپدیت منتشر نخواهد شد، مگر اینکه آپدیتی برای رفع یک مشکل امنیتی جدی عرضه شود.

البته همان‌طور که انتظار می‌رود، این تصمیم نمی‌تواند مانع از انتشار درایورهای شخص ثالث به‌صورت مستقل شود. به‌ عبارت دیگر، تولیدکنندگان پرینترها می‌توانند همچنان فایل نصب درایورهای خود را از راهی غیر از بخش آپدیت ویندوز به دست مشتریان خود برسانند.

آیا این تغییر باعث ازکارافتادن چاپگرهای قبلی خواهد شد؟ احتمالاً نه. مایکروسافت با این تغییر همچنان به این محصولات اجازه می‌دهد به ساده‌ترین شکل ممکن کار کنند و ویژگی‌های پایه‌ای خود را در اختیار کاربران بگذارند. اما برای دسترسی به برخی از قابلیت‌های پیشرفته این دستگاه‌ها، به‌احتمال‌زیاد به نصب دستی درایورها نیاز خواهد بود. درهرحال، به‌نظر می‌رسد مایکروسافت با این کار می‌خواهد از بروز مشکلات مربوط به ناسازگاری و ایرادات امنیتی به‌خاطر درایورها جلوگیری کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *