اخبار

قدرت پردازشی مدل هوش مصنوعی Gemini گوگل ظاهراً 5 برابر بیشتر از GPT-4 خواهد بود

محققان شرکت SemiAnalysis در گزارشی مدعی شده‌اند که مدل هوش مصنوعی آتی گوگل با نام Gemini از نظر توان پردازشی پنج برابر قوی‌تر از GPT-4 خواهد بود، چون به تراشه‌های بیشتری دسترسی دارد. این گزارش حتی واکنش «سم آلتمن»، مدیرعامل OpenAI را هم به‌دنبال داشته است.

«دیلن پاتل» و «دنیل نیشبال» از شرکت تحقیقاتی SemiAnalysis ادعا می‌کنند که مدل هوش مصنوعی آتی گوگل با نام Gemini با برخورداری از توان پردازشی بسیار بالاتر، می‌تواند به‌راحتی روی دست مدل هوش مصنوعی OpenAI بزند.

بخش عمده این گزارش براساس داده‌های به‌دست‌آمده از یک تأمین‌کننده گوگل تنظیم شده و بر این مسئله تأکید می‌کند که گوگل با دسترسی به تعداد خیلی بالاتری از تراشه‌های قدرتمند، می‌تواند بسیار بهتر از GPT-4 عمل کند.

گزارش مربوط به Gemini گوگل، صدای مدیرعامل OpenAI را درآورد

سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI در پستی در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) به‌صورت طعنه‌آمیز نوشت: «گوگلِ شگفت‌انگیز از آدم‌های SemiAnalysis خواسته تا تبلیغات بازاریابی داخلی/آگهی‌های استخدامی‌شان را منتشر کنند.»

در پاسخ به این پست، پاتل از SemiAnalysis اعلام کرد که این اطلاعات را خود گوگل به آن‌ها نداده و منبعشان یک تأمین‌کننده گوگل بوده است.

بااین‌حال، کاربران می‌گویند قدرت پردازشی تنها منبع کافی برای تعیین عملکرد یک مدل هوش مصنوعی نیست. شیوه آموزش مدل و البته کیفیت داده‌ها تأثیر بسزایی بر خروجی کار می‌گذارد.

مدل هوش مصنوعی Gemini یک مدل چندوجهی است که شاخه دیپ‌مایند گوگل روی آن کار می‌کند و انتظار می‌رود که در دنباله سال 2023 عرضه شود. این پروژه بزرگ‌ترین تلاش گوگل برای رقابت با GPT-4 محسوب می‌شود، ولی اطلاعات رسمی زیادی از آن در دسترس نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *