اخبار

رئیس مرکز ملی فضای مجازی می‌گوید در دسترسی به پلتفرم‌های خارجی «در قالب پوسته» حریم خصوصی رعایت می‌شود

دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره مصوبه اخیر این شورا اعلام کرد که دسترسی‌پذیری به پلتفرم‌های خارجی در کشور «محدود به پوسته نیست و فراتر از آن است». او درباره نگرانی‌هایی که در بحث امنیت پوسته‌های تلگرام وجود دارد نیز اعلام کرد که به واسطه سخت‌گیری‌هایی که وجود دارد، مشکلی برای امنیت کاربران به وجود نمی‌آید. او البته ساز و کار دقیقی برای حفظ حریم خصوصی کاربران را مطرح نکرد و صرفا به بیان سخت‌گیری‌ها در این زمینه اکتفا کرد.

او اشاره کرد که برای فعالیت پلتفرم‌های خارجی در کشور سه روش در نظر گرفته شده است که مورد اول ارتباط تنظیم‌گران با پلتفرم‌ها است. (احتمالا به این معنا که سیاست‌گذاران ایران بتوانند در محتوای پلتفرم‌هایی مانند اینستاگرام اعمال نظر داشته باشند). به گفته دبیر شورای عالی فضای مجازی یکی دیگر از روش‌ها، مذاکره بخش خصوصی به عنوان واسطه با پلتفرم‌های خارجی است تا امکان حضور این پلتفرم‌ها در کشور فراهم شود. البته آقامیری به این نکته نیز اشاره کرد که فعالیت این پلتفرم‌ها «منوط به رعایت قواعد سرزمینی کشور است.»

آقامیری در مورد روش سوم نیز توضیح داد که این روش به دنبال پیاده‌سازی قوانین از مسیر ابزارهای فنی است. او دراین باره گفت: «در این مورد بحث پوسته مطرح شده است اما این روش بسیار فراتر بوده به پوسته محدود نمی‌شود.» او توضیح بیشتری در این رابطه نداد.

شورای عالی فضای مجازی درحالی این مصوبه را ابلاغ کرده است که تلگرام طلایی که مصداق تجربه یکی از پوسته‌های تلگرام بود، مشکلات زیادی را از نظر امنیتی برای کاربران به وجود آورد.

البته رئیس شورای عالی فضای مجازی در مورد نگرانی‌های امنیتی که با تجربه پوسته‌های تلگرام مطرح است در این نشست توضیح داد: «با وجود دستورالعمل اخیر حفاظت از داده‌های شخصی در این مورد سخت‌گیری‌های زیادی وجود دارد و حضور سکوها با این روش در کشور، مشکلی از لحاظ امنیت ایجاد نخواهد کرد.»

او همچنین اشاره کرد که حریم خصوصی کاربران از موضوعات اساسی است و «تنظیم‌گران بخشی» مکلف هستند حفاظت از داده‌های مردم را به عنوان یک اصل در نظر بگیرند. او اگرچه در بحث امنیت کاربر سعی کرد تا اطمینان دهد که داده‌‌ها محفوظ خواهند ماند اما توضیح بیشتری در این رابطه نداد که چنین اتفاقی چگونه خواهد افتاد.

به عقیده آقامیری، مصوبه اخیر مرکز ملی فضای مجازی هرپلتفرمی که از طریق ابزارهای فنی در کشور حاضر می‌شود، باید قوانین کشور را رعایت کند.

شورای عالی فضای مجازی روز گذشته مصوبه‌ای را منتشر کرده بود که بر اساس آن، دسترسی به پلتفرم‌های فیلتر شده می‌تواند از طریق پوسته و نسخه‌های غیر رسمی ممکن شود. در واقع در این مصوبه، از شرکت‌های فعال در حوزه فناوری برای ارائه راه‌حل در این زمینه نیز دعوت شده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *