اخبار

اتحادیه اروپا با قوانین جدید خود، کنترل داده‌های کاربران توسط غول‌های فناوری را سخت‌تر می‌کند

پارلمان اروپا و شورای اتحادیه اروپا توافقنامه موقت جدیدی را در مورد قانون استفاده از داده تصویب کرده‌اند که هدف آن تنظیم نحوه استفاده و دسترسی به داده‌های مصرف‌کنندگان و شرکت‌های این منطقه است. «تیری برتون»، کمیسر بازار داخلی اروپا، ضمن استقبال از این توافقنامه، از آن به‌عنوان «نقطه عطفی در تغییر شکل فضای دیجیتال» یاد کرد.

جزئیات قانون جدید اتحادیه اروپا برای کنترل داده‌ها

براساس گزارش رویترز، این قانون به‌طور خلاصه قصد دارد کنترل بیشتری به مصرف‌کنندگان اتحادیه اروپا بر داده‌های تولیدشده در هنگام استفاده از دستگاه‌های متصل خود ارائه کند. همان‌طور که در بیانیه مطبوعاتی کمیسیون اروپا توضیح داده شده است، این قانون داده‌های تولیدشده توسط اشیای هوشمند، ماشین‌ها و دستگاه را در دسترس کاربران قرار می‌دهد تا در صورت تمایل، آن‌ها را با گروه‌های خارجی به اشتراک بگذارند.

رویترز در ادامه گزارش خود توضیح می‌دهد که این قانون جابه‌جایی به سایر ارائه‌دهندگان خدمات پردازش داده را ساده‌تر می‌کند، درزمینه انتقال غیرقانونی داده توسط ارائه‌دهندگان خدمات ابری تدابیری را معرفی کرده و استانداردهایی را درزمینه استفاده مجدد از داده‌ها در بین بخش‌های مختلف فراهم می‌کند.

برتون با انتشار یک توییت گفت:

«توافق امشب در مورد قانون داده نقطه عطفی در تغییر شکل فضای دیجیتال است. ما در مسیر یک اقتصاد داده پررونق برای اتحادیه اروپا هستیم که نوآورانه، شفاف و مشخص است.»

بااین‌حال، رویترز توضیح می‌دهد که با وجود تلاش این قانون برای وادارکردن شرکت‌ها به به‌اشتراک‌گذاری داده، نگرانی‌هایی مبنی بر اینکه قانون می‌تواند منجر به افشای برخی اسرار تجاری آن‌ها شود، وجود دارد. درنتیجه تدابیری به قانون اضافه شده است تا شرکت‌ها بتوانند درخواست‌های به‌اشتراک‌گذاری داده‌ها را درصورت مواجه‌شدن با «زیان‌های اقتصادی جدی و جبران‌ناپذیر»، رد کنند.

فایننشال تایمز از این قانون داده به‌عنوان مهم‌ترین و بخش نهایی به‌اصطلاح تحول دیجیتال اتحادیه اروپا یاد کرده است که در کنار قانون بازارهای دیجیتال، قانون خدمات دیجیتال، قانون هوش مصنوعی و قانون حاکمیت داده برای بازنگری قوانین دیجیتال منطقه طراحی شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *