اخبار

AMD با انحصارگرایی به فناوری DLSS انویدیا ضربه می‌زند

افشاگران می‌گویند ای‌ام‌دی حداقل سه شرکت را مجبور کرده است که پشتیبانی از DLSS انویدیا را از بازی‌هایشان حذف کنند.

از ماه‌ها پیش شایعه‌ای عجیب درباره‌ی AMD شنیده می‌شود؛ ظاهراً تیم قرمز قراردادی ویژه با برخی از بازی‌سازان امضا کرده است تا جلوی پشتیبانی بازی‌های آن‌ها از فناوری DLSS انویدیا را بگیرد. درحالی‌که این ادعا نه تأیید شده و نه تکذیب، کارشناسان همچنان واکنش‌های متفاوتی به آن نشان می‌دهند.

در جدیدترین نمونه، دیجیتال فاندری در برنامه‌ی ویدیویی جدیدش سراغ قراردادهای انحصاری AMD با توسعه‌دهندگان بازی ویدیویی رفته است. کارشناسان دیجیتال فاندری ادعا می‌کنند که حداقل سه استودیوی بازی‌سازی به‌دلیل امضای قرارداد با AMD، پشتیبانی از DLSS را از بازی‌هایشان حذف کرده‌اند.

ماجرا از حدوداً دو ماه پیش شروع شد؛ زمانی‌که برخی منابع گفتند بازی‌های تحت حمایت AMD از فناوری FSR برای ارتقای عملکرد استفاده می‌کنند، اما خبری از DLSS در آن‌ها نیست. این دو فناوری که توسط AMD و انویدیا توسعه داده شده‌اند، رقیب مستقیم یک‌دیگر هستند. DLSS قدمت بیشتری نسبت‌به FSR دارد.

چند روز پیش در حاشیه‌ی نمایشگاه ایفا ۲۰۲۳ از مدیران AMD درباره‌ی قرارداد انحصاری با بازی‌سازان پرسیده شد. تیم قرمز جملات بسیار مبهمی در این زمینه گفت و صرفاً به این موضوع اشاره کرد که قبلاً بسیاری از بازی‌ها با پشتیبانی از DLSS و بدون FSR منتشر شده‌اند.

عدم پشتیبانی استارفیلد از فناوری DLSS در روزهای اخیر حواشی زیادی ایجاد کرده است، چون استارفیلد یکی از مهم‌ترین بازی‌های امسال محسوب می‌شود. بسیاری از افشاگران گفته بودند استارفیلد هرگز DLSS را دریافت نمی‌کند. ای‌ام‌دی در واکنش به این شایعه‌ها گفت که بتسدا از اضافه‌کردن DLSS به استارفیلد منع نشده است: «اگر می‌خواهند DLSS را اضافه کنند، حمایت کامل AMD را خواهند داشت.»

با وجود تکذیب ای‌ام‌دی، کارشناسان دیجیتال فاندری می‌گویند تیم قرمز استودیوها را مجبور کرده است که پشتیبانی از DLSS را از بازی‌هایشان حذف کنند. دیجیتال فاندری با سه توسعه‌دهنده که کد DLSS را به بازی‌ها اضافه کرده بودند صحبت کرده است. آن توسعه‌دهندگان گفته‌اند که برای جلوگیری از آسیب‌رسیدن به همکاری تجاری با ای‌ام‌دی، پشتیبانی از DLSS را حذف کرده‌اند.

دیجیتال فاندری به نام استارفیلد اشاره نکرد، اما بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند بتسدا یکی از استودیوهای موردبحث بوده است. درحالی‌که ای‌ام‌دی و بتسدا همچنان سکوت اختیار کرده‌اند، گمانه‌زنی درباره‌ی سیاست‌های تیم قرمز در شبکه‌های اجتماعی ادامه دارد.

DLSS و FSR فناوری اختصاصی انویدیا و ای‌ام‌دی برای ارتقای وضوح بازی‌ها بر پایه‌ی هوش مصنوعی هستند که در حال حاضر با تعداد زیادی کارت گرافیک سازگاری دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *