اخبار

AMD از تراشه هوش مصنوعی رقیب انویدیا رونمایی کرد؛ MI300X با 192 گیگابایت حافظه

AMD از پردازشگر گرافیکی جدیدی رونمایی کرده است که MI300X نام دارد و به‌طور خاص برای انجام پردازش‌های هوش مصنوعی به‌کار می‌رود. این پردازشگر به رقابت با محصولات شرکت انویدیا می‌پردازد و گفته می‌شود که واحد خدمات ابری آمازون درحال ارزیابی این تراشه برای استفاده از آن است.

قوی‌ترین پردازشگر گرافیکی AMD برای هوش مصنوعی با نام MI300X در دنباله سال 2023 روانه بازار می‌شود. این تراشه بزرگ‌ترین رقیب تراشه‌های هوش مصنوعی انویدیا خواهد بود که درحال‌حاضر بیش از 80 درصد بازار را در اختیار دارند.

مشخصات تراشه هوش مصنوعی AMD MI300X

AMD می‌گوید تراشه MI300X و معماری CDNA برای مدل‌های زبانی بزرگ و دیگر مدل‌های پیشرفته هوش مصنوعی طراحی شده‌اند. این تراشه می‌تواند حداکثر 192 گیگابایت حافظه داشته باشد؛ بنابراین بیشتر از انویدیا H100 با حافظه 120 گیگابایتی توانایی پشتیبانی از مدل‌های هوش مصنوعی را خواهد داشت.

این شرکت همچنین اعلام کرد که معماری جدیدی به نام Infinity را ارائه خواهد کرد که از ترکیب 8 تراشه MI300X در یک سیستم به‌وجود می‌آید. AMD نرم‌افزاری هم برای تراشه‌های خود ساخته که معادل نرم‌افزار انویدیا برای دسترسی به قابلیت‌های هسته‌های CUDA است. این نرم‌افزار با نام ROCm مورد خطاب قرار گرفته.

AMD هنوز قیمت تراشه جدید خود را اعلام نکرده است، اما اگر این محصول قیمتی کمتر از H100 داشته باشد، می‌تواند به گزینه خوبی برای بسیاری از شرکت‌ها تبدیل شود. انویدیا H100 احتمالاً قیمتی در حدود 30 هزار دلار یا بالاتر خواهد داشت.

«لیسا سو»، مدیرعامل AMD، خطاب به سرمایه‌گذاران و تحلیلگران اعلام کرد که هوش مصنوعی بزرگ‌ترین و راهبردی‌ترین فرصت رشد برای این شرکت است. او توضیح داد: «فکر می‌کنیم [بازار] شتاب‌دهنده‌های هوش مصنوعی در دیتاسنترها با نرخ رشد ترکیبی سالانه بالغ بر 50 درصدی، از چیزی حدود 30 میلیارد دلار در سال جاری، به بیش از 150 میلیارد دلار در سال 2027 برسد.»

یکی از مدیران واحد خدمات ابری آمازون (AWS) به رویترز اعلام کرده است که کسب‌وکار آن‌ها به‌عنوان بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده خدمات رایانش ابری در دنیا درحال ارزیابی تراشه جدید AMD برای استفاده در دیتاسنترهای این شرکت است. البته آن‌ها هنوز تصمیم نهایی را اتخاذ نکرده‌اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *