اخبار

ارزش بازار هوش مصنوعی تا دهه آینده به ۱٫۳۲ تریلیون دلار می‌رسد

پژوهشگران می‌گویند ارزش بازار هوش مصنوعی مولد تا دهه‌ی آینده مرز ۱٫۳ تریلیون دلار را رد خواهد کرد.

انتشار ابزارهایی نظیر ChatGPT و Google Bard که مبتنی‌بر هوش مصنوعی هستند، باعث شده است تا علاقه به این فناوری رشد درخورتوجهی تجربه کند. گزارشی مستقل اعلام می‌کند که ارزش بازار هوش مصنوعی مولد در دهه‌ی آینده مرز ۱٫۳ تریلیون دلار را رد خواهد کرد.

به‌نوشته‌ی بینزس اینسایدر، درآمد صنعت هوش مصنوعی در سال گذشته‌ی میلادی به حدود ۴۰ میلیارد دلار رسید. انتظار می‌رود این عدد با نرخ رشد مرکب سالانه‌ی ۴۲ درصد تا سال ۲۰۳۲ به ۱٫۳۲ تریلیون دلار برسد.

نرم‌افزارهای هوش مصنوعی نظیر دستیارهای هوشمند و محصولات زیرساختی و برنامه‌هایی که کدنویسی را تسریع می‌کنند، تا سال ۲۰۳۲ درآمد ۲۸۰ میلیارد دلار ثبت خواهند کرد که نشان‌دهنده‌ی نرخ رشد سالانه‌ی ۶۹ درصد است.

سخت‌افزار بخش اعظم درآمد ۱٫۳۲ تریلیون دلاری را تشکیل خواهد داد (۶۴۱ میلیارد دلار). از این ۶۴۱ میلیارد دلار، ۱۶۸ میلیارد دلار مربوط‌ به دستگاه‌ها و ۴۷۳ میلیارد دلار مربوط‌به زیرساخت خواهد بود.

همچنین، پیش‌بینی شده است که درآمد تبلیغات دیجیتالی مربوط‌ به هوش مصنوعی تا دهه‌ی آینده مرز ۱۹۲ میلیارد دلار را رد کند. تا آن زمان ارزش دستیارهای هوش مصنوعی به ۸۹ میلیارد دلار خواهد رسید.

احتمالاً تا سال ۲۰۳۲ هوش مصنوعی مولد حدوداً ۱۰ تا ۱۲ درصد از هزینه‌کرد مربوط‌ به IT و صنعت بازی را ازآنِ خود خواهد کرد. در‌حال‌حاضر، این عدد کمتر از ۱ درصد است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *