اخبار

StableStudio عرضه شد؛ پلتفرمی متن‌باز برای مدل‌های هوش مصنوعی Stability AI

شرکت Stability AI امروز عرضه پلتفرمی به نام StableStudio را آغاز کرد که امکان دسترسی آزاد به مدل تولید تصویر Stable Diffusion XL و مدل زبانی محدود آن‌ها، یعنی StableLM را فراهم می‌کند. به عبارت دیگر، این پلتفرم از تمام مدل‌های هوش مصنوعی مولد این شرکت میزبانی خواهد کرد.

شرکت Stability AI امروز رسماً دست به عرضه StableStudio زد. این پلتفرم نسخه‌ای متن‌باز از پلتفرم DreamStudio است که به‌صورت تجاری دسترسی به هوش مصنوعی مولد Stable Diffusion را فراهم می‌کرد. این شرکت می‌گوید همچنان مشغول کار روی StableVicuna است که رابطی برای چت با StableLM به‌حساب می‌آید و درنهایت آن را به Stable Studio اضافه می‌کند.

در بیانیه این شرکت آمده است: «باور داریم که بهترین راه برای دستیابی به یک جامعه کاربری بزرگ، نه از طریق نسخه‌های خصوصی و محصولات بسته، بلکه به‌واسطه توسعه باز و جامعه‌محور است.» Stability AI می‌گوید هدف نهایی آن‌ها ساخت رابطی برای هوش مصنوعی است که کنترل کامل را در اختیار کاربران قرار دهد.

StableStudio مشارکت توسعه‌دهندگان شخص ثالث را آسان می‌کند

این پلتفرم متن‌باز به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا رابط Stability AI را بهبود ببخشند. این شرکت تأکید کرده است که از طریق توانمندسازی توسعه‌دهندگان و ارائه قابلیت‌های مختلف آزمایش سیستم پلاگین‌ها، تمام تلاش خود را کرده است تا برنامه‌نویسان شخص ثالث بتوانند روی این ابزارها کار کنند.

Stability AI در گذشته هم تکیه زیادی بر رویکردهای متن‌باز داشت. نسخه‌های گوناگونی از مدل Stable Diffusion به‌صورت رایگان در دسترس کاربران بوده‌اند و StableLM هم با همین راهبرد عرضه شد. مدیرعامل این شرکت باور دارد که متن‌بازکردن ابزارهای هوش مصنوعی در جلب اعتماد مردم اهمیت دارد و مدل‌های باز برای حصول اطمینان از محرمانگی داده‌ها ضروری هستند.

بااین‌حال، گاهی اوقات مشخص نیست که Stability AI دقیقاً چه مسیری را طی می‌کند. برای مثال، Stable Studio در کنار DreamStudio عرضه می‌شود و احتمالاً با آن در رقابت خواهد بود. این شرکت همچنین قبلاً گفته بود که می‌خواهد با ساخت نسخه‌های سفارشی DreamStudio برای مشتریان سازمانی درآمدزایی کند؛ اما مشخص نیست که این استراتژی‌ها تا چه اندازه موفقیت‌آمیز خواهند بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *