اخبار

ایلان ماسک: من دلیل وجود OpenAI هستم و نام این شرکت را هم خودم پیشنهاد دادم

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، ادعا می‌کند که او دلیل وجودداشتن OpenAI، سازنده چت‌بات مشهور ChatGPT است. او در مصاحبه‌ای پیرامون سرمایه‌گذاری خود در این شرکت صحبت کرده و درباره امضای نامه سرگشاده برای توقف توسعه هوش مصنوعی توضیح داده است.

«دیوید فیبر» از شبکه CNBC اخیراً گفت‌وگویی با ایلان ماسک داشته و در بخشی از این مصاحبه درباره سرمایه‌گذاری اولیه او در OpenAI و انتقادات اخیرش از این شرکت حرف زده است. ماسک می‌گوید: «من دلیل وجودداشتن OpenAI هستم.» او مدعی است که اگر سرمایه‌گذاری‌های آغازین او نبود،‌ این شرکت به‌وجود نمی‌آمد.

ماسک می‌گوید او کسی بود که نام OpenAI را پیشنهاد کرد. بخشی از این نام در‌واقع از اصطلاح Open-Source به‌معنای «متن‌باز» گرفته شده که قرار بود به ماهیت باز این شرکت در مقابل ماهیت بسته گوگل اشاره کند. مدیرعامل تسلا مدعی است که OpenAI در آغاز قرار بود نمونه‌ای باز و غیرانتفاعی باشد که برخلاف گوگل به‌دنبال سودآوری نرود، اما حالا شرایط کاملاً تغییر کرده است.

ماسک همچنین ادعا می‌کند که او دانشمندان و مهندسان کلیدی OpenAI را به این شرکت آورده بود و همین افراد عامل موفقیت این کمپانی شده‌اند.

ایلان ماسک درباره امضای نامه سرگشاده هوش مصنوعی چه می‌گوید؟

این کارآفرین برجسته که اخیراً شرکتی به نام X.AI را ثبت کرده است، می‌گوید OpenAI توجه زیادی به توسعه امن هوش مصنوعی نداشته است. ماسک در ماه مارس نامه‌ای سرگشاده به آزمایشگاه‌های هوش مصنوعی را امضا کرد که خواستار توقف توسعه ابزارهای پیشرفته‌تر بود.

او می‌گوید با وجود امضای این نامه می‌دانست که احتمالاً اتفاق خاصی نخواهد افتاد. بااین‌حال به نظر او، امضای این نامه کاری بود که باید برای ثبت در تاریخ انجام می‌شد.

ماسک در بخش دیگری از این مصاحبه می‌گوید او قبلاً از دوستان نزدیک «لری پیج»، هم‌بنیان‌گذار گوگل، بود و آن‌ها ساعت‌ها درباره ماهیت هوش مصنوعی با یکدیگر بحث می‌کردند. ماسک مدعی است که پیج از طرفداران هوش مصنوعی بوده و به‌نظر نمی‌آمد که نگرانی خاصی نسبت به ایمنی این فناوری داشته باشد. ماسک می‌گوید پیج حتی او را با عنوان «گونه‌گرا» خطاب کرده و مدعی بود که وی برای هوش انسانی نسبت به هوش ماشینی ارزش بیشتری قائل است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *