اخبار

گلکسی S22 اولترا تاریخ‌سازی کرد؛ برقراری اولین تماس ماهواره‌ای با یک گوشی عادی

مدت‌هاست که تلفن‌های ماهواره‌ای در دنیا وجود دارند، اما این دستگاه‌ها در کنار اندازه بزرگ خود، از سخت‌افزار مخصوصی هم استفاده می‌کنند. در مقابل با گوشی‌های هوشمند روبه‌رو هستیم که به‌خاطر اندازه کوچک خود، نمی‌توانند میزبان قطعات مخصوص ارتباط ماهواره‌ای باشند. بااین‌حال، حالا گلکسی S22 اولترا به‌عنوان اولین گوشی معمولی موفق به برقراری تماس ماهواره‌ای شده است.

برقراری اولین تماس ماهواره‌ای با گلکسی S22 اولترا

شاید در نگاه اول فکر کنید که چنین کاری باید با گوشی‌های جدیدتر مانند گلکسی S23 اولترا انجام شود؛ چرا که اسنپدراگون 8 نسل 2 از ارتباط ماهواره‌ای پشتیبانی می‌کند؛ اما ویژگی مورد استفاده در تراشه کوالکام محدود به ارسال پیام متنی است. فناوری کوالکام از شبکه ماهواره‌ای Iridium استفاده می‌کند و عملکردی مشابه با سایر رقبا دارد و بنابراین امکان برقراری تماس ماهواره‌ای از طریق آن وجود ندارد.

گلکسی S22 اولترا سامسونگ
گلکسی S22 اولترا

در اولین تماس ماهواره‌ای با یک گوشی معمولی، سیگنال اولیه از تگزاس از گلکسی S22 اولترا به ماهواره BlueWalker 3 رفت و سپس از ماهواره به یک گوشی هوشمند دیگر در ژاپن رسید. یک طیف الکترومغناطیسی نامشخص AT&T در این تماس نقش واسطه را بازی کرد و به همین علت گوشی‌ها برای برقراری تماس به سخت‌افزار خاصی نیاز نداشتند. در حالت تئوری می‌توان با هر گوشی هوشمندی که از شبکه LTE پشتیبانی می‌کند، چنین تماسی برقرار کرد.

به گفته AST، برقراری این تماس تلفنی ثابت می‌کند که ماهواره BlueWalker قادر به پشتیبانی از سرعت‌های انتقال دیتای سلولار است. به بیان دیگر، این تست نشان می‌دهد که بدون نیاز به زیرساخت‌های سلولار گران‌قیمت می‌توان با هر گوشی هوشمندی و از هر جایی تماس ماهواره‌ای برقرار کرد؛ البته مسلماً درحال‌حاضر چنین چیزی به‌صورت تئوری و نه عملی امکان‌پذیر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *