اخبار

Bard، هوش مصنوعی جدید گوگل، رقیب ChatGPT می‌شود

به گزارش هلدینگ ICT و به نقل از ایندیپندنت، به نظر می‌رسد هدف این ابزار رقابت با چت جی‌پی‌تی، سیستم چت هوش مصنوعی، باشد که در هفته‌های اخیر پرطرفدار شده است. گوگل بارها با این سوال مواجه شده که چرا در انتشار چنین ابزارهایی از دیگران عقب مانده است‌ــ که ادعا کرده این کار را تا حدی به دلیل خطرات احتمالی آن‌ها انجام نداده است.

با این حال اکنون از چیزی که آن را «خدمات آزمایشی گفت‌وگوی هوش مصنوعی» می‌نامد، رونمایی کرده؛ اما هنوز آن را منتشر نکرده است و این سیستم را فعلا خصوصی نگه می‌دارد.

گوگل گفت که دو سال روی این سیستم و پایه‌های آن «کار می‌کرد». امروز اعلام کرد که «با ارائه این سیستم به آزمایش‌کنندگان معتمد، پیش از آنکه در هفته‌های آتی به شکل گسترده در دسترس عموم قرار بگیرد، گامی دیگر رو به جلو برداشته است.»

این شرکت به چت جی‌پی‌تی اوپن ای‌آی (Open AI´s ChatGPT) یا اینکه به چه نحوی می‌تواند سیستم خودش را با آن سیستم پرکاربرد و بسیار محبوب قیاس کند، اشاره‌ای نکرد. به جای آن، روی کاری که گفته بود ابزار جدید قادر به اجرای آن است، تاکید کرد.

این شرکت گفت: «بارد به دنبال ترکیب وسعت دانش جهان با قدرت، هوش و خلاقیت الگوهای بزرگ زبان ما است. برای ارائه پاسخ‌های تازه و ممتاز از اطلاعات وب استفاده می‌کند.

به گفته سوندرا پیچای، مدیر اجرایی گوگل، بارد تنها یکی از چندین ابزاری است که این شرکت روی آن کار کرده است. او در بخشی از یک پست وبلاگی، درباره این پیشرفت جدید نوشت که ظاهرا این کار با هدف پاسخگویی به منتقدانی انجام شد که می‌گفتند این شرکت در زمینه هوش مصنوعی عقب مانده است تا نشان دهند گوگل در چیزی که «سفر هوش مصنوعی» خود می‌خواند، گام‌های بلندی برداشته است.

پیچای درصدد بود نشان دهد کار گوگل به تولید بسیاری از این ابزارهای هوش مصنوعی پرطرفدار نیز کمک کرده است؛ حتی اگر تولید خود این شرکت نبوده باشند. او گفت: «اساس بسیاری از برنامه‌های مولد هوش مصنوعی که امروزه آن‌ها را مشاهده می‌کنید، بخش پژوهش و مهندسی گوگل است.»

پیچای گفت که طیف وسیعی از ویژگی‌های هوش مصنوعی به ابزارهای جست‌وجوی گوگل می‌پیوندند. نخستین مورد از میان آن‌ها سیستمی جدید است که جست‌وجو برای درک بهتر سوال‌های پیچیده و ارائه اطلاعات دقیق و دیدگاه‌های متعدد را امکان‌پذیر می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *