اخبار

زلزله تایوان نزدیک به 100 میلیون دلار به TSMC خسارت وارد کرده است

کمتر از یک ماه پیش، تایوان قدرتمندترین و ویرانگرترین زلزله حداقل 25 سال گذشته خود را تجربه کرد. این زمین‌لرزه باعث مرگ 7 نفر شد و بیشتر از 1100 نفر آسیب دیدند. علاوه بر این کسب‌و‌کارهای منطقه نیز تحت تاثیر آن قرار گرفته‌اند. کارخانه ریخته‌گری TSMC با اینکه در سمت مخالف منطقه مرکز زلزله قرار دارد از جمله این شرکت‌ها است که ظاهراً با خسارتی تقریباً 100 میلیون دلاری مواجه است و همچنین مجبور به تخلیه کارگران خود شده است.

تأثیرات زلزله تایوان بر کسب‌و‌کار TSMC

البته TSMC اعلام کرده که با وجود این زلزله هیچ قطع برق یا آسیب ساختاری نداشته است و تجهیزات حیاتی آن از جمله ماشین‌های EUV تحت‌تأثیر زمین‌لرزه قرار نگرفته‌اند. این ماه در گزارش دیگری سخنگوی TSMC گفته بود که کار در برخی از مکان‌ها به‌دلیل زلزله تایوان به حالت تعلیق درآمده است و تنها پس از بازرسی کامل از سر گرفته می‌شود.

ماشین‌های پیشرفته EUV (لیتوگرافی فرابنفش شدید) TSMC برای تولید کوچک‌ترین و کارآمدترین تراشه‌های امروزی مانند چیپ‌های مورداستفاده در گوشی‌های آیفون 15 پرو ضروری هستند. همچنین برای تولید تراشه‌های 2 نانومتری که نسل بعدی دنیای فناوری محسوب می‌شوند، از این ابزارها کمک گرفته می‌شود.

درباره تراشه‌های 2 نانومتری TSMC اخیراً در گزارشی گفته شده بود که این شرکت ممکن است تا زمانی که سری آیفون 18 در سال 2026 عرضه شود، نتواند چیپست‌های 2 نانومتری خود را برای اپل آماده کند. به‌عبارت دیگر، این تراشه‌ها برای استفاده در سری آیفون 17 حاضر نخواهند شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *