اخبار

ایلان ماسک اعلام کرد: هوش مصنوعی Grok متن‌باز می‌شود

«ایلان ماسک»، بنیان‌گذار استارتاپ xAI، چند روز قبل از OpenAI شکایت کرد و گفت که این شرکت تحت حمایت مایکروسافت از اهداف اولیه خود مبنی بر عرضه هوش مصنوعی متن‌باز منحرف شده است؛ حالا او اعلام کرده که هوش مصنوعی Grok شرکت xAI طی چند روز آینده متن‌باز خواهد شد.

ایلان ماسک در پستی ضمن اعلام اینکه می‌خواهد طی چند روز آینده چت‌بات Grok را متن‌باز کند، گفت: «OpenAI یک دروغ است.» در اوایل این ماه میلادی، ایلان ماسک علیه OpenAI و مدیرعامل آن، یعنی «سم آلتمن» شکایت کرد. ماسک آن‌ها را متهم کرد که از هدف تأسیس این شرکت، یعنی توسعه هوش مصنوعی به نفع بشریت و نه برای کسب سود، دور شده‌اند. OpenAI نیز در جواب گفت که ماسک به‌دنبال تسلط کامل بر این شرکت بوده است.

هوش مصنوعی Grok متن‌باز می‌شود

متن‌باز بودن یک اپلیکیشن یا یک هوش مصنوعی به این معنی است که کدهای آن به‌صورت رایگان برای همه در دسترس خواهد بود؛ بنابراین هرکسی می‌تواند از کدهای آن استفاده کند یا آن را تغییر دهد؛ درست همانند انتشار عمومی دستور پخت یک غذا که به افراد دیگر اجازه می‌دهد آن را تغییر دهند، بهبود ببخشند یا غذای جدیدی با آن بسازند. به‌طور کلی، این امر کمک می‌کند تا یک اپلیکیشن بهتر و ایمن‌تر شود.

ماسک نزدیک به یک دهه پیش به تأسیس OpenAI کمک کرده بود، اما او در شکایت اخیر خود می‌گوید OpenAI که باید فناوری خود را به‌طور رایگان در دسترس عموم قرار دهد، منبع هوش مصنوعی خود را بسته است.

البته OpenAI ادعا می‌کند که اساس‌نامه این شرکت همچنان ثابت مانده است و فناوری‌های آن به نفع تمام بشریت است. با‌این‌حال، درواقعیت فناوری‌ها و هوش مصنوعی‌های OpenAI بسته هستند و نمی‌توان به کدهای آن دسترسی داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *