اخبار

انویدیا در هند مراکز داده هوش مصنوعی با ظرفیت 2000 مگاوات می‌سازد

انویدیا، غول پردازنده‌های گرافیکی دو قرارداد جداگانه با دو شرکت بزرگ هند، ریلاینس (Reliance) و تاتا گروپ (Tata Group) امضا کرده است.

این دو شرکت از سخت افزار انویدیا برای ساخت ابررایانه‌های هوش مصنوعی و پلتفرم‌های ابری برای استفاده بومی و خارجی استفاده خواهند کرد.

انویدیا و ریلاینس زیرساخت هوش مصنوعی 2000 مگاواتی می‌سازند

انویدیا با همکاری ریلاینس زیرساخت‌های هوش مصنوعی خواهد ساخت که بسیار قدرتمندتر از سریع‌ترین ابررایانه امروزی هند خواهد بود. ریلاینس از تراشه‌های قدرتمند انویدیاGH200 Grace Hopper  و پلتفرم رایانش ابری انویدیا DGX Cloud برای ایجاد زیرساخت‌های خود استفاده خواهد کرد.

بازوی مخابراتی شرکت ریلاینس، یعنی جیو اینفوکام (Jio Infocomm) این پروژه را رهبری می‌کند و ابزارهای هوش مصنوعی را توسعه خواهد داد که ممکن است شامل ترجمه و اطلاعات آب و هوا برای کشاورزان روستایی و برنامه‌ها و خدمات هوش مصنوعی برای 450 میلیون مشتری شرکت جیو (Jio) باشد. این زیرساخت هوش مصنوعی همچنین در اختیار دانشمندان، توسعه‌دهندگان و استارتاپ‌ها در سراسر هند قرار خواهد گرفت. این زیرساخت در نهایت حدود 2000 مگاوات ظرفیت خواهد داشت.

موکش آمبانی، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل ریلاینس در این باره می‌گوید: «هند از کشوری با تکثیر داده‌ها  در جهت تبدیل به کشوری که میزبان زیرساخت‌های فناوری است، حرکت می‌کند. به نظر ما در کنار جیو، انویدیا همانند کاتالیزوری برای پیشرفت دیجیتالی کشور ما عمل کند.»

                 موکش آمبانی، مدیرعامل جیو

در سال 2019، آمبانی برنامه‌های خود را برای ساخت مراکز داده در سراسر هند با مشارکت مایکروسافت آژور اعلام کرد. فیس‌بوک و گوگل هر دو در شرکت جیو سهام دارند، زیرا مخابرات به سرعت در سراسر هند گسترش می‌یابد.

تاتا با همکاری انویدیا ابر هوش مصنوعی را پیاده‌سازی می‌کند

در کنار همکاری با ریلاینس، انویدیا با شرکت رقیب آن یعنی تاتا گروپ (Tata Group) نیز شریک است.

انویدیا با  شرکت ارتباطات تاتا (TCS) که ادعا می‌کند حدود 30 درصد از اینترنت جهان را حمل می‌کند، کار خواهد کرد. TCS و انویدیا یک ابررایانه هوش مصنوعی با تراشه GH200 Grace Hopper خواهند ساخت و سپس یک ابر هوش مصنوعی متصل به TCS توسعه خواهند داد.

جیسون هوانگ مدیرعامل انویدیا گفت:«مراکز داده در سراسر جهان برای ایجاد زیرساخت‌های کارآمد انرژی برای پاسخ به تقاضای تصاعدی هوش مصنوعی مولد، استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی و پردازش مدل‌های زبان بزرگ به سمت پردازنده‌های گرافیکی روی آورده‌اند.»

نخست وزیر هند مودی و مدیرعامل انویدیا جیسون هوانگ
نخست وزیر هند و مدیرعامل انویدیا هفته گذشته دیدار کردند

‌ ناتاراجان چاندراسکاران، رئیس تاتا می‌گوید: «پیشرفت‌های اخیر هوش مصنوعی تمرکز بر هوش مصنوعی را به یک اولویت اصلی در دولت‌ها، صنایع و جامعه تبدیل کرده است. تاثیر هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در سراسر صنایع و هر جنبه از زندگی ما عمیق خواهد بود. این یک روند تحولی کلیدی در دهه اخیر است و هر شرکتی باید برای انجام تحول هوش مصنوعی آماده شود. مشارکت ما با انویدیا دسترسی به زیرساخت‌های هوش مصنوعی را برای مردم ممکن می‌کند، ساخت راهکارهای هوش مصنوعی را تسریع می‌بخشد و ارتقای استعدادهای هوش مصنوعی را ممکن می‌سازد.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *