اخبار

ایلان ماسک تسلا و توییتر را ترکیب و به شرکت هوش مصنوعی تبدیل می‌کند

ایلان ماسک امیدوار است از داده‌های کاربران توییتر و دوربین‌های خودران تسلا برای آموزش مدل جدید و قدرتمند هوش مصنوعی استفاده کند.

طی سال‌های گذشته رفتارهای نامنظم و اغلب متناقضی از ایلان ماسک دیده‌ایم. اکنون والتر ایزاکسون، روزنامه‌نگار و زندگی‌نامه‌نویس تحسین‌شده اعلام کرده اشتباهات آشکار ماسک در توییتر و تسلا در سال‌های اخیر، درواقع اقدامات کوتاه‌مدتی برای طرح اصلی او بود؛ ساخت هوش مصنوعی جدید بسیار قدرتمند.

هوش مصنوعی درحال حاضر مکملی بسیار حیاتی برای محصولات تسلا، اسپیس ایکس، نورالینک و پروژه‌های دیگر ایلان ماسک است. اگرچه این شرکت‌ها عمدتاً از یکدیگر مستقل هستند اما ایزاکسون ادعا می‌کند میلیارد معروف قصد دارد درنهایت همه‌ی شرکت‌هایش را به‌همراه استارتاپ xAI که اخیراً تأسیس شده، با هدف نهایی ایجاد هوش مصنوعی قدرتمند و عمومی با یکدیگر ترکیب کند.

داستان ایزاکسون ادعا می‌کند ترکیب داده‌های متنی به‌دست‌آمده از کاربران توییتر و تصاویر دنیای واقعی که با دوربین‌ سیستم رانندگی خودکار تسلا جمع‌آوری‌ شده‌اند به ماسک این توانایی را می‌دهند تا چت‌بات‌های هوش مصنوعی به‌سبک ChatGPT و ربات‌های فیزیکی بسازد که قادر به حرکت در دنیای واقعی هستند.

ماسک متوجه شده که اخیراً وقت خود را بیش‌از حد صرف افراط و تفریط در توییتر کرده است. او می‌گوید که به آینده‌ای نه‌چندان دور فکر می‌کند که در آن ماشین‌های هوشمند می‌توانند جایگزین انسان‌ها شوند؛ این چیزی است که نویسندگان داستان‌های علمی-تخیلی از آن به عنوان The Singularity یاد می‌کنند.

ماسک در مورد The Singularity می‌گوید که امکان دارد این اتفاق زودتر از آنچه انتظار داشتیم رخ دهد. براساس گزارش‌ گیزمودو، این ترس باعث شد ماسک به تأسیس xAI رو بیاورد. سرمایه‌گذاری جدیدی که میلیارد معروف ادعا می‌کند بر ایمنی هوش مصنوعی تمرکز دارد و برخی استعدادهای برتر مثل مهندس سابق دیپ‌مایند، ایگور بابوشکین را نیز جذب کرده است.

لوگو شرکت ایکس ای آی xAI ایلان ماسک

گزارش تایمز خاطرنشان می‌کند ماسک به محققان xAI دستور داده در کوتاه‌مدت، هوش مصنوعی جدیدی با قابلیت تولید کد کامپیوتری و رقیبی برای چت‌بات ChatGPT بسازند که ازنظر جهت‌گیری سیاسی خنثی باشد. سایت xAI می‌گوید هدف بلندمدت آن «درک ماهیت واقعی جهان» است. ماسک قبلاً در OpenAI روی ایمنی هوش مصنوعی کار می‌کرد اما پس‌از سرمایه‌گذاری مایکروسافت، با استارتاپ مذکور قطع‌ رابطه کرد.

ایزاکسون قبلاً درمورد آلبرت انیشتین، استیو جابز و لئوناردو داوینچی نیز مقاله‌های کاملی نوشته است. مقاله تایم نشان می‌دهد متنی که ایزاکسون از زندگی‌نامه‌ی ماسک نوشته در اواخر ماه جاری منتشر خواهد شد. این روزنامه‌نگار اوایل سال جاری در مصاحبه‌ای ایلان ماسک را «جالب‌ترین فرد امروزی» توصیف کرد.

توییتر و تسلا، منبع داده هوش مصنوعی ماسک هستند

خرید ۴۴ میلیاردی توییتر باعث شد بسیاری از منتقدان این اقدام را به‌عنوان شکست مالی بزرگ برای ماسک توصیف کنند. ازطرفی ایزاکسون خاطرنشان می‌کند درمیان این همه آشفتگی، معدن طلایی از داده‌های کاربران توییتر وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای آموزش سیستم هوش مصنوعی بسیار قدرتمندی استفاده کرد.

ربات انسان نمای تسلا

ایزاکسون از مجموع بیش‌از یک تریلیون توییت به‌عنوان «ذهن جامع بشر» یاد می‌کند که ماسک می‌تواند با استفاده از آن رقبایی مثل OpenAI و گوگل را شکست دهد. میلیاردر معروف اعتراف می‌کند ارزش داده‌های توییتر برای هوش مصنوعی را وقتی درک کرد که این شبکه‌ی اجتماعی را به‌تصاحب خود درآورده بود.

سیستم رانندگی خودکار و نیمه‌خودکار تسلا نیز ۱۶۰ میلیارد فریم تصویر را درهر روز ثبت می‌کنند. برخلاف داده‌های متنی توییتر، عکس‌های به‌دست‌‌آمده از خودروهای تسلا، این محصولات را در تعامل با جهان نشان می‌دهند که ازنظر ماسک می‌توان از آن‌ها برای تقویت هوش مصنوعی ربات‌های آینده استفاده کرد. به‌بیان دیگر نمونه‌ی اولیه‌ی رباتی که ماسک به‌نمایش گذاشت می‌تواند مغز مخصوص به‌خود را داشته باشد.

ایزاکسون می‌گوید تسلا و توییتر درکنار یکدیگر می‌توانند مجموعه داده‌ها و قابلیت پردازش را برای رویکردهایی مثل آموزش ماشین‌ها برای حرکت در دنیای واقعی و پاسخ به سؤالات به زبان طبیعی به‌ارمغان بیاورند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *