اخبار

یونسکو: ایمپلنت‌های مغزی مجهز به هوش مصنوعی می‌توانند خصوصی‌ترین افکار انسان را بفهمند

ما در حال حرکت به‌ سمت دنیایی هستیم که در آن می‌توان حالات روحی افراد را با الگوریتم‌ها رمزگشایی کرد.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان آموزشی-علمی و فرهنگی ملل متحد‌ (یونسکو) زنگ خطر را در مورد فناوری عصبی به‌صدا درآورده و هشدار می‌دهد که سرعت پیشرفت سرسام‌آور هوش مصنوعی، برای حقوق بشر و حریم خصوصی ذهنی مردم، به‌عنوان تهدید درنظر گرفته می‌شود.

یونسکو روز پنجشنبه در کنفرانس بین‌المللی پاریس اعلام کرد: «برای رسیدگی به نگرانی‌های بالقوه‌ی حقوق بشری فناوری نوروتِک (NeuroTech)، چارچوب اخلاقی ارائه خواهیم داد.»

گابریلا راموس، دستیار مدیرکل علوم اجتماعی و انسانی یونسکو درمورد این موضوع گفت: «ما در حال حرکت به‌ سمت دنیایی هستیم که در آن، الگوریتم‌ها ما را قادر می‌سازند فرایندهای ذهنی افراد را رمزگشایی کنیم و به‌طور مستقیم مکانیسم‌های مغزی‌ای را که زیربنای نیت‌ها، احساسات و تصمیم‌های آن‌ها هستند دستکاری کنیم.»

به‌طور کلی نوروتک، دستگاه‌های الکترونیکی مثل رابط‌های کامپیوتری مغز را توصیف می‌کند که به مغز یا سیستم عصبی شما متصل می‌شوند. این دستگاه‌ها با عنوان ایمپلنت‌های مغزی نیز شناخته می‌شوند.

فناوری ایمپلنت مغزی به‌طور معمول برای مقاصد پزشکی مثل کمک به افراد فلج برای حرکت مجدد یا بازیابی بینایی یا شنوایی کاربرد دارد، اما پیشرفت‌های اخیر، کارشناسان را درمورد تهاجم بالقوه‌ی تکنولوژی مذکور نگران کرده است.

به‌نوشته‌ی فیوچریسم، درحال‌حاضر هوش مصنوعی با اسکن مغزی می‌تواند افکار افراد را درک کرده و آن‌ها در قالب کلمات ارائه دهد.

هنوز در روزهای اولیه‌ی فناوری ایمپلنت مغزی به‌ سر می‌بریم، اما این پیشرفت‌ها بدون هوش مصنوعی امکان‌پذیر نخواهد بود. درواقع می‌توان از این تکنولوژی برای کمک به پردازش داده‌های مغز با سرعت‌ خیره‌کننده استفاده کرد و این موضوع باعث نگرانی کارشناسان شده و امکان دارد در پرتگاه نگرانی‌های جدید حریم خصوصی قرار بگیریم.

ماریاگرازیا اسکوئیچیارینی، اقتصاددان یونسکو که متخصص هوش مصنوعی است، به خبرگزاری فرانسه گفت: «این مانند استفاده از نوروتکنیک روی استروئیدها است.»

از طرفی، حجم عظیم سرمایه‌ای که به صنعت نوروتکنولوژی تزریق می‌شود نیز نگرانی‌هایی ایجاد کرده است.

براساس گزارش جدید یونسکو که اسکوئیچیارینی آن را تهیه کرده، سرمایه‌گذاری در شرکت‌های فناوری عصبی بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، به‌ بیش از ۳۳ میلیارد دلار افزایش یافته که نشان از رشد ۲۲ برابری دارد. در همین حال تعداد اختراعات مرتبط با نصب تراشه‌های مذکور در بدن انسان‌ها در این بازه‌ زمانی دو برابر شده است.

نورالینک، شرکت تحت فرمان ایلان ماسک که ازجمله پیشتازان فناوری ایمپلنت مغزی محسوب می‌شود، اخیراً تأییدیه‌ی سازمان غذا و دارو را برای آزمایش ایمپلنت‌های مغزی خود روی انسان دریافت کرده و درحال‌حاضر از هوش مصنوعی شرکت xAI نیز پشتیبانی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *