اخبار

امکانات جدید ویندوز 11 در نسخه 23493 در اختیار کاربران اینسایدر قرار گرفت

مایکروسافت اخیراً نسخه جدیدی از ویندوز 11 (بیلد 23493) با ویژگی‌ها، تغییرات و پیشرفت‌های جدیدی برای کانال توسعه‌دهندگان Windows Insider در دسترس قرار داده است که انتظار می‌رود در به‌روزرسانی بعدی برای همه کاربران ارائه شود.

ویژگی‌های نسخه جدید ویندوز 11

در بیلد 23493، ویندوز 11 سرانجام اولین پیش نمایش عمومی ویندوز کوپایلت (Windows Copilot) را در اختیار کاربران گذاشت، یک چت‌بات جدید که به بینگ‌چت متصل می‌شود تا تجربه هوش مصنوعی را به طور یکپارچه و ادغام شده در ویندوز ارائه دهد.

علاوه بر این، این شرکت بخش Settings را با یک رابط کاربری جدید به‌روزرسانی کرد که می‌توانید از آن‌ها برای بررسی وضعیت دستگاه خود و تغییر سریع تنظیمات سیستم استفاده کنید. این به‌روزرسانی همچنین پیش‌نمایش پشتیبانی بومی را برای باز کردن و استخراج فرمت‌های فایل «RAR» و «7-Zip» ارائه می‌کند، تجربه پشتیبان‌گیری ویندوز را بهبود می‌بخشد و تنظیمات جدید را در بخش میکسر صدا معرفی می‌کند.

در ادامه، قابل‌توجه‌ترین تغییراتی را که سازنده نرم‌افزار در دو بیلد آخر ویندوز 11 در اختیار کاربران اینسایدر قرار داده است، بررسی خواهیم کرد.

جزئیات تغییرات ویندوز 11 بیلد 23493 و 23486

موارد زیر مهمترین تغییرات در دو پیش نمایش اخیر سیستم عامل هستند:

ویندوز کوپایلت (Windows Copilot)

با شروع بیلد 23493، ویندوز 11 اولین پیش نمایش “Windows Copilot” را معرفی می‌کند، با این حال، این شرکت خاطرنشان می‌کند که این ویژگی هنوز در حال پیشرفت است و این نسخه تنها بر روی نمایش رابط آن تمرکز دارد.

کوپایلت تجربه هوش مصنوعی جدیدی است که قدرت بینگ‌چت و چت‌بات‌های هوش مصنوعی را به رایانه‌های ویندوز 11 می‌آورد و جایگزین کورتانا می شود تا به کاربران در پاسخ کامل به تقریباً هر خواسته‌ای از جمله توانایی تغییر تنظیمات سیستم کمک کند.

می‌توانید چت‌بات را با کلیک کردن روی نماد «Copilot» در تسک‌بار یا با استفاده از میانبر صفحه کلید «کلید ویندوز + C» باز کنید. این رابط در سمت راست صفحه قرار می گیرد بدون اینکه با محتوای دسکتاپ یا برنامه‌های کاربردی همپوشانی داشته باشد.

ویندوز کوپایلت

اگر تا به حال از بینگ چت سوالی پرسیده باشید، از قبل می دانید که چگونه با Windows Copilot تعامل داشته باشید زیرا از نظر فنی همان فناوری است با چند ترفند برای مفیدتر کردن آن برای دسکتاپ و یکپارچه‌تر شدن آن. این رابط دارای قابلیت تغییر سبک مکالمه (خلاقانه، متعادل و دقیق) و یک باکس برای پرسیدن سؤال است.

اگرچه Copilot هنوز در حال توسعه است، می‌توانید طیف وسیعی از سؤالات را بپرسید.

این چت‌بات سیستم عامل را نیز درک می‌کند، مثلاً می‌توانید درخواست تغییر تنظیمات سیستم را نیز بدهید. برای مثال، می‌توانید مواردی مانند «تغییر به حالت تاریک»، «روشن‌کردن حالت مزاحم نشوید» و «اسکرین شات از صفحه» را درخواست کنید.

ویندوز کوپایلت - windows copilot

علاوه بر آن ویندوز کوپایلت با مایکروسافت اج ادغام می‌شود، به این معنی که مرورگر دیگر شامل یک تجربه اختصاصی چت بات نیست. در عوض، هنگام کلیک بر روی دکمه چت بینگ از گوشه سمت راست بالای مرورگر، کوپایلت روی دسکتاپ باز می‌شود.

این چت‌بات تنظیمات زیادی را دربرندارد، اما می‌توانید چت را بازنشانی کنید و از دکمه منوی اصلی (سه نقطه) از گوشه سمت راست بالای صفحه، به تنظیمات دسترسی پیدا کنید.

علاوه بر این، مایکروسافت همچنین گزینه ای را در صفحه تنظیمات تسکبار برای اضافه یا حذف دکمه “Copilot” از نوار وظیفه تعبیه کرده است. با این حال، حذف دکمه این ویژگی را خاموش نمی‌کند زیرا همچنان می توانید از میانبر صفحه کلید “Windows key + C” یا دکمه Bing Chat در اج برای دسترسی به آن استفاده کنید.

کوپایلت برای همه در دسترس نیست و نیاز به نصب بیلد 23493 و Microsoft Edge نسخه 115.0.1901.150 یا بالاتر دارد.

پشتیبانی RAR و 7-Zip

یکی دیگر از موارد افزوده قابل توجه به بیلد 23493 ویندوز 11، پشتیبانی بومی از فرمت های فایل “RAR” و “7-Zip” با ادغام پروژه منبع باز libarchive است.

اگرچه می‌توانید پسوندهای فایل ZIP، TAR و GZ را باز کرده و استخراج کنید، در گذشته برای مقابله با RAR و سایر فرمت‌های آرشیوی رایج به یک برنامه شخص ثالث مانند WinRAR نیاز داشتید، اما اکنون، می‌توانید فرمت‌های اضافی را باز کرده و استخراج کنید. “.tar”، “.tar.gz”، “.tar.bz2، “.tar.zst، “.tar.xz،”.tgz، .tbz2، “.tzst، .txz،” .rar” و “.7z” بدون نیاز به نصب نرم افزار دیگری قابل باز کردن خواهند بود.

قابلیت rar‌ در ویندوز ۱۱

فرمت‌های آرشیوی جدید اکنون به‌طور خودکار توسط سیستم شناسایی می‌شوند و همان آیکون فشرده‌سازی فایل‌های “.zip” را در File Explorer خواهند داشت.

تنظیمات صدای جدید

ویندوز 11 بیلد 23493 همچنین در حال به‌روزرسانی میکسر صدای موجود از طریق تنظیمات سریع است.

والیوم میکسر - تنظیمات صدای ویندوز ۱۱

این به‌روزرسانی یک رابط مدرن را به ارمغان می آورد که به شما امکان می دهد صدای هر برنامه را به صورت جداگانه تغییر دهید، دستگاه‌های خروجی را تغییر دهید و صدای اطراف را (در صورت وجود) روشن کنید. این شرکت حتی یک میانبر صفحه کلید جدید “کلید ویندوز + Ctrl + V” را برای باز کردن مستقیم میکسر صدا اضافه کرده است.

تغییرات پشتیبان گیری ویندوز

به عنوان بخشی از تجربه پشتیبان گیری، سیستم عامل همچنین می‌تواند برنامه‌های دسکتاپ را، علاوه بر برنامه‌های فروشگاه مایکروسافت، در طول فرآیند پشتیبان گیری به خاطر بسپارد.

با این حال، این بدان معنا نیست که ویندوز 11 اکنون می‌تواند از برنامه‌هایی که شما از خارج از فروشگاه مایکروسافت نصب کرده‌اید، نسخه پشتیبان تهیه کند. تغییر جدید فقط نماد برنامه را به منوی استارت و نوار وظیفه بازیابی می کند.

اگر از برنامه یا تنظیمات Windows Backup برای بازیابی برنامه خود استفاده می کنید، اگر برنامه از فروشگاه مایکروسافت در دسترس باشد، به طور خودکار دانلود و نصب می‌شود. اگر برنامه از فروشگاه نیست، هنگام کلیک کردن روی نماد، سیستم شما را برای دانلود نصب کننده (در صورت وجود) به وب سایت هدایت می‌کند.

چیدمان صفحه جدید Snap Layouts

تیم توسعه همچنین ویژگی‌های Snap Layouts را به‌روزرسانی کرده است تا به شما کمک کند چند برنامه را سریع‌تر مشاهده کنید. به عنوان مثال، اگر چندین برنامه روی دسک‌تاپ در حال اجرا دارید، هنگامی که ماوس را روی دکمه ماکزیمم صفحه می‌برید، منوی Snap Layouts طرح‌بندی‌های مختلفی را توصیه می‌کند تا با قرار دادن نمادهای برنامه‌های دیگر در طرح‌بندی پیشنهادی، آن برنامه را با برنامه‌های دیگر همزمان مشاهده کنید. سپس سایر برنامه‌ها بسته به طرح‌بندی انتخابی شما روی صفحه می‌گیرد.

اسنپ لی اوت - چیدمان صفحات

تغییرات در صفحه Settings

صفحه تنظیمات با بیلد 23493 و 23486 بهبودهای بصری و ویژگی‌های جدیدی از جمله رابط کاربری جدید، تنظیمات Passkeys و جلوه‌های جدید برای تنظیمات «Dynamic Lighting» دریافت می‌کند.

در بیلد 23493، برنامه تنظیمات یک صفحه اصلی جدید را معرفی می کند که رابط پیش‌فرض جدید هنگام راه‌اندازی برنامه است.

صفحه جدید شامل جزئیات اولیه در مورد رایانه و یک نمای کلی از وضعیت شبکه و آپدیت‌هاست و در پایین، گزینه‌های جدیدتری را خواهید یافت.

هر گزینه به گونه‌ای پیکربندی شده است که مرتبط‌ترین اطلاعات و تنظیماتی را که می‌توانید برای ویژگی‌های خاص پیکربندی کنید، ارائه دهد. همچنین، برنامه بر اساس نحوه دسترسی شما به تنظیمات خود، نما را به طور خودکار سازماندهی می‌کند.

مایکروسافت می گوید که این صفحه تنها 7 کارت دارد، اما در آینده تعداد بیشتری عرضه خواهد شد. کارت‌های موجود برای این حالت شامل «تنظیمات توصیه‌شده»، «فضای ذخیره‌سازی ابری»، «بازیابی حساب»، «شخصی‌سازی»، «مایکروسافت 365»، «ایکس‌باکس» و «دستگاه‌های بلوتوث» است.

صفحه تنظیمات ویندوز ۱۱

کارت «تنظیمات توصیه‌شده» با الگوهای استفاده خاص شما سازگار است و گزینه‌های تنظیمات به موقع و مرتبط را ارائه می‌کند، در حالی که کارت «فضای ذخیره‌سازی ابری» یک نمای کلی از میزان استفاده از فضای ذخیره‌سازی، از جمله هشدار در هنگام نزدیک شدن به ظرفیت ارائه می‌دهد.

کارت “بازیابی حساب” شامل تنظیماتی برای کمک به افزودن اطلاعات اضافی است که می تواند به بازیابی حساب شما کمک کند. کارت “شخصی سازی” تنظیمات اولیه را برای تغییر سریع ظاهر و احساس دسکتاپ و برنامه ها نشان می دهد. کارت های “Microsoft 365” و “ایکس باکس” اطلاعاتی در مورد این اشتراک ها ارائه می دهند و کارت “دستگاه‌های بلوتوث” مدیریت تجهیزات جانبی بلوتوث را آسان‌تر می‌کند.

یکپارچه‌سازی رمز عبور

در Settings > Accounts، اکنون یک صفحه جدید “Passkeys” پیدا خواهید کرد که به شما امکان می دهد کلیدهای عبور را به سرعت مشاهده و حذف کنید.

صفحه جدید بخشی از بهبودهای بیلد 23486 و نسخه های بالاتر است که شامل ثبت نام آسان با استفاده از Windows Hello نیز می‌شود.

Passkey یک رمز امنیتی است که می‌توانید در برنامه‌ها و وب‌سایت‌های پشتیبانی‌شده ایجاد کنید و برای جایگزینی احراز هویت با استفاده از رمزهای عبور، آن را در دستگاه دانلود کنید.

نسخه جدید به شما امکان می دهد از Windows Hello برای ذخیره رمز عبور از وب سایت یا برنامه در ویندوز 11 استفاده کنید و سپس از صفحه “Passkeys” می‌توانید کلیدهای خود را به راحتی مشاهده و مدیریت کنید.

قابلیت جدید پسکی ویندوز

این ویژگی در حال حاضر فقط با دستگاه‌هایی که از بیلد 23486 یا بالاتر استفاده می‌کنند و از آخرین نسخه مایکروسافت اج یا گوگل کروم در کانال Canary استفاده می‌کنند، کار می‌کند.

نورپردازی پویا

در Settings > Personalization > Dynamic Lighting، صفحه اکنون جلوه های جدیدی از جمله Wave Wheel  و  Gradient را ارائه می‌دهد.

قابلیت نورپردازی پویا - ویندوز ۱۱

زمان و زبان

در تنظیمات زمان و زبان، تغییرات بصری یا ویژگی‌های جدید زیادی پیدا نخواهید کرد، اما از بیلد 23486، هنگام تغییر منطقه زمانی، برخی تغییرات را خواهید دید، از جمله زمانی که سیستم در مورد داده های مکان مطمئن نیست.

همچنین، سیستم یک اعلان نشان می‌دهد و قبل از انجام تنظیمات از شما می خواهد که تأیید کنید.

علاوه بر این، اگر تنظیمات مکان غیرفعال باشد، اکنون یک هشدار به شما نشان داده می شود که فعال کردن مکان را توصیه می‌کند.

تغییرات دیگر

برخی تغییرات و بهبودهای جزئی دیگر عبارتند از تبدیل برنامه Dev Home به یک برنامه داخلی، افزودن صداهای طبیعی Windows Narrator به زبان‌های ژاپنی و انگلیسی (لهجه بریتانیا) و بازگرداندن تنظیماتی که قبلاً از File Explorer حذف شده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *