اخبار

کوالکام از دو تراشه مودم جدید برای ارتباطات ماهواره‌ای رونمایی کرد

کوالکام اخیراً از دو تراشه مودم جدید رونمایی کرده است که 212S و 9205S نام دارند. این تراشه‌ها برای تأمین نیاز بازار اینترنت اشیا (IoT) و ارتباطات ماهواره‌ای ساخته شده‌اند که انتظار می‌رود در دهه آینده رشد بسیار بزرگی را تجربه کنند.

به‌ گزارش گیزموچاینا، مودم‌های جدید کوالکام با ارائه قابلیت‌های ارتباط هیبریدی و مصرف بسیار پایین انرژی شبیه به دیگر مودم‌های معمولی این شرکت نیستند. این محصولات از استاندارد 3GPP Release 17 تبعیت می‌کنند تا برای ارتباط با ماهواره‌های مدار زمین‌همگام (GSO) ایده‌آل باشند. این مودم‌ها همچنین از جی‌پی‌اس پشتیبانی می‌کنند.

مشخصات دو مودم ماهواره‌ای جدید کوالکام

کوالکام مودم 9205S را که همین حالا در بازار وجود دارد، به‌عنوان تراشه‌ای برای ایجاد ارتباط میان دستگاه‌های IoT و شبکه‌های سلولی و ماهواره‌ای معرفی کرده است. این قابلیت به این تراشه اجازه می‌دهد که از طریق سیستم ماهواره‌ای GNSS امکان موقعیت‌یابی دقیق داشته باشد. درنتیجه این تراشه می‌تواند در صنایع مختلفی ازجمله ردیابی کانتینرهای باربری، رصد تجهیزات کشاورزی و دام‌ها و مدیریت ناوگان هوایی و هواپیماهای باربری کاربرد داشته باشد.

از سوی دیگر، مودم 212S که در دنباله سال عرضه خواهد شد، برای کاربردهای مسافت دور و مصارفی با موقعیت ثابت طراحی شده است. کوالکام می‌گوید این تراشه در استفاده از باتری بهترین عملکرد را دارد تا بیشترین شارژدهی را فراهم کند. به‌علاوه، 212S می‌تواند کارهایی مثل گردآوری داده‌های دورسنجی از مخازن آب و سوخت و رصد دیگر تجهیزات زیرساختی را انجام دهد. از این مودم می‌توان برای نظارت بر شبکه‌های برق، تشخیص زودهنگام آتش‌سوزی و غیره استفاده کرد.

هر دو تراشه جدید کوالکام از پلتفرم Aware استفاده می‌کنند که خدمات ردیابی آنی و مدیریت دستگاه‌ها در مناطق دورافتاده را ارائه می‌کند. این پلتفرم با همکاری شرکت Skylo، ارائه‌دهنده خدمات شبکه‌های ماهواره‌ای (NTN)، وعده یکپارچگی مناسب با این تراشه‌ها را داده است تا بتواند عملکرد و قدرت آن‌ها را افزایش دهد.

کوالکام چند وقتی است که تمرکز خود را روی محصولات ماهواره‌ای گذاشته. مدتی پیش نیز از یک سرویس پیام‌رسان دوطرفه ماهواره‌ای به نام اسنپدراگون Satellite رونمایی کرده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *