اخبار

مطالعه جدید: هوش مصنوعی عمدتاً جایگاه‌های شغلی زنان را تهدید می‌کند

در شرایطی که با ظهور نسل جدید ابزارهای هوش مصنوعی، بسیاری نگران آینده شغلی خود هستند، مطالعه‌ای تازه نشان می‌دهد که این تحول عظیم در حوزه کار باعث می‌شود این فناوری جایگزین شغل‌هایی شود که عموماً زنان در آن‌ها مشغول به فعالیت هستند.

به گزارش بلومبرگ، شرکت Revelio Labs براساس مطالعه اداره ملی تحقیقات اقتصادی آمریکا شغل‌هایی را پیدا کرده است که با بیشترین احتمال، هوش مصنوعی جایگزین آن‌ها خواهد شد. آن‌ها سپس این شغل‌ها را بر طبق جنسیت افراد تقسیم‌بندی کردند و متوجه شدند که اکثر شغل‌های در معرض خطر مثل منشی‌ها در اختیار زنان قرار دارند.

بنابراین پیشرفت‌های هوش مصنوعی هم تشدیدکننده شکاف جنسیتی در بازار نیروی کار خواهد بود؛ چرا که بسیاری از شرکت‌ها در نظر دارند که بخشی از کارمندان خود را تعدیل کنند و به‌جای آن‌ها از هوش مصنوعی بهره بگیرند. برای مثال، IBM اخیراً گفته بود که استخدام نیروهای جدید را در شغل‌هایی مثل بخش منابع انسانی که می‌توانند به‌راحتی با این فناوری جایگزین شوند، کاهش خواهد داد.

هوش مصنوعی شکاف جنسیتی در بازار کار را گسترده‌تر می‌کند؟

هوش مصنوعی به‌احتمال‌زیاد جای شغل‌هایی را می‌گیرد که شامل انجام کارهای تکراری هستند و زنان عمدتاً در این شغل‌ها فعالیت دارند. برای نمونه، هوش مصنوعی ChatGPT می‌تواند متون طولانی را به‌سرعت بازبینی و خلاصه کند، درحالی‌که انجام این کار توسط انسان‌ها زمان زیادی طول می‌کشد.

«هاکی اوزدنورن»، اقتصاددان شرکت Revelio Labs می‌گوید: «توزیع جنسیت در مشاغل مختلف منعکس‌کننده سوگیری‌هایی است که در عمق جامعه ما وجود دارد و زنان اغلب به نقش‌هایی مثل دستیار مدیر و منشی محدود می‌شوند. درنتیجه اثر هوش مصنوعی میان جنسیت‌ها نامتوازن خواهد بود.»

اوزدنورن اضافه می‌کند که برای آینده باید فرصت‌های آموزشی دوباره را مهیا کنیم تا امکان انتقال زنان به شغل‌های جدید وجود داشته باشد. او توضیح می‌دهد: «با این کار می‌توانیم از پتانسیل‌های هوش مصنوعی بهره‌مند شویم و از مهارت‌های ارزشمند و تخصص افراد کمک بگیریم.»

Revelio Labs در بخش دیگری از این گزارش می‌گوید کارمندان ماهر هم چندان نباید احساس امنیت داشته باشند. مطالعات اولیه نشان داده است که هوش مصنوعی مولد می‌تواند بر شغل‌های پردرآمد بیشتر از شغل‌های تولیدی غیرسنتی اثر بگذارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *