اخبار

اتحادیه اروپا متا را نقره‌داغ کرد؛ جریمه تاریخی 1.3 میلیارد دلاری به‌خاطر نقض حریم خصوصی

اتحادیه اروپا جریمه‌ای رکوردشکن به مبلغ 1.2 میلیارد یورو (1.3 میلیارد دلار) را برای متا در نظر گرفته است. مقامات این اتحادیه پس از تحقیقات طولانی دریافته‌اند که شبکه اجتماعی فیسبوک با انتقال داده‌های شهروندان اروپا به سرورهای آمریکا مرتکب نقض قوانین کلیدی حریم خصوصی دیجیتال (GDPR) شده است.

کمیسیون حفاظت از داده‌های ایرلند (DPC) که این حکم را صادر کرده، می‌گوید انتقال اطلاعات شهروندان اروپا به آمریکا، این داده‌ها را در معرض خطر نقض حریم خصوصی قرار داده است. DPC ادعا می‌کند که چهارچوب‌های حقوقی فعلی برای انتقال داده‌ها به آمریکا متضمن حفظ حقوق و آزادی‌های کاربران اروپایی فیسبوک نیست و GDPR را زیر پا می‌گذارد.

این اتحادیه حالا از متا خواسته است که انتقال اطلاعات به ایالات‌متحده را متوقف کند. منتها این حکم نقایصی هم دارد که به نفع این غول دنیای فناوری است. در وهله اول، این حکم صرفاً برای داده‌های کاربران فیسبوک صدق می‌کند و به داده‌های کاربران اینستاگرام و واتس‌اپ اشاره‌ای ندارد. در وهله دوم، اروپا به متا پنج ماه مهلت داده است تا انتقال داده‌های آینده را متوقف کند و آن‌ها شش ماه زمان خواهند داشت تا از نگهداری داده‌های کاربران اروپایی در آمریکا دست بردارند.

پاسخ متا به جریمه صادرشده از سوی اتحادیه اروپا چیست؟

متا در پستی در وبلاگ خود این جریمه را غیرموجه و غیرضروری توصیف کرده است. این شرکت ادعا می‌کند که آن‌ها صرفاً یکی از هزاران شرکتی هستند که به انتقال داده مشغولند. در بیانیه متا آمده است: «ما به‌دنبال تجدیدنظر در این تصمیم هستیم و با توجه به آسیب‌هایی که این احکام می‌توانند بر میلیون‌ها کاربر روزانه فیسبوک داشته باشند، بلافاصله به سراغ دادگاه‌هایی خواهیم رفت که بتوانند این ضرب‌الاجل‌ها را متوقف کنند.»

با توجه به اینکه اتحادیه اروپا و ایالات‌متحده درحال انجام مذاکره برای حصول توافقی تازه به‌منظور انتقال امن داده بین دو قاره هستند و این توافق می‌تواند از تابستان یا نهایتاً پاییز به سرانجام برسد، این احتمال وجود دارد که شرایط ادامه فعالیت متا هم در اروپا فراهم شود.

انتقال اطلاعات به آمریکا برای متا اهمیت زیادی دارد؛ چرا که از این داده‌ها برای شبکه عظیم تبلیغات خود استفاده می‌کند. این شرکت پارسال گفته بود که اگر نتواند این داده‌ها را به آمریکا بیاورد، مجبور به تعطیل‌کردن فیسبوک و اینستاگرام در اتحادیه اروپا می‌شود. بااین‌حال، سیاست‌مداران اروپایی هشدار داده‌اند که متا نمی‌تواند با تهدید از این اتحادیه باج بگیرد.

درهرحال، این جریمه سنگین درصورت قطعی‌شدن می‌تواند بالاتر از جریمه 746 میلیون یورویی آمازون در سال 2021 رکوردها را جابه‌جا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *