اخبار

مدیر ارشد متا: هوش مصنوعی هنوز بسیار احمق است و آن را بیش‌ازحد دست بالا گرفته‌ایم

«نیک کلگ»، رئیس امور جهانی متا، اعلام کرد که هوش مصنوعی هنوز «بسیار احمق» است. به گفته او، هیاهوی به‌وجودآمده پیرامون هوش مصنو‌عی باعث شده که توانایی‌های آن بیش‌از‌حد دست‌بالا گرفته شود. اظهارات او درحالی بیان شده که متا به‌تازگی از هو‌ش مصنوعی متن‌باز Llama 2 پرده برداشته است.

کلگ که همچنین معاون سابق نخست وزیر بریتانیا است، در مصاحبه خود با BBC اعلام کرد که برخی از تبلیغات پیرامون هو‌ش مصنو‌عی توانایی‌های این فناوری را بیش‌ازحد جلوه داده‌اند. او همچنین گفت که مدل‌های هو‌ش مصنوعی مانند ChatGPT یا PALM از نظر هوش سطح بسیار پایین‌تری دارند تا بتوانند به‌طور مستقل فکر کنند.

تمرکز متا روی هوش مصنوعی

پیش از گفته‌های کلگ، متا اعلام کرد که مدل هوش مصنوعی خود، یعنی LLaMA 2 را منبع‌باز کرده است. با این حرکت، محققان یا نهادهای تجاری می‌توانند به‌طور رایگان از آن استفاده کنند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که این اعلامیه به‌عنوان بخشی از همکاری متا و مایکروسافت اعلام شده است.

در چند وقت گذشته شرکت‌هایی ازجمله OpenAI، مایکروسافت و گوگل تلاش کرده‌اند تا خودشان را به‌عنوان پیشتاز هوش مصنوعی معرفی کنند. اما متا نیز همراه با آن‌ها تلاش می‌کند تا از حوزه AI کنار نرود و در ماه‌های اخیر این فناوری را در اولویت خود قرار داده است.

این شرکت ابتدا در ماه فوریه نسخه‌ای انحصاری از LLaMA را برای محققان منتشر کرد و سپس شروع به تبلیغ محصولات هوش مصنو‌عی قدرتمند دیگری شد که هنوز در دسترس عموم قرار نگرفته‌اند. ازجمله ابزارهای این شرکت در چند وقت گذشته می‌توان به هوش مصنوعی تبدیل متن به تصویر CM3Leon اشاره کرد که گفته می‌شود در مقایسه با نمونه‌های رقیب ازجمله مدل DALL-E 2 بهترین عملکرد را دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *