اخبار

این پهپاد قدرتمند با طراحی آیرودینامیکی که دارد، می‌تواند با غلبه بر باد پرواز کند

مولتی‌کوپترها و پهپادهای بال ثابت در مواجهه با باد انرژی زیادی مصرف می‌کنند. ولی پهپاد جدید Morpho VTOL با استفاده از بال‌هایی که می‌توانند مقاومت در برابر باد را پایین بیاورند، این مشکل را حل کرده است. در واقع این پهپاد حتی می‌تواند از باد به نفع حرکت خود استفاده کند.

به‌گزارش نیواطلس، پهپاد Morpho که توسط استارتاپ سوئیسی Elythor توسعه یافته است، بدنه‌ای شبیه گلوله‌های ایرودینامیک دارد و از چهار بازوی پیشران کوادکوپتری به‌همراه چهار بال بهره می‌برد. هر بال می‌تواند به‌صورت مستقل از بدنه بچرخد.

این پرنده زمانی که روی زمین است، به‌شکل افقی قرار می‌گیرد و بال‌هایش به سمت پایین است (با ظاهری شبیه به یک سه‌پایه که البته چهار پا دارد). اما در هنگام برخاستن شبیه یک کوادکوپتر عمل می‌کند. Morpho با کمک بازخورد حسگرهای خود زاویه هر بال را تنظیم می‌کند تا با کمترین مقاومت باد روبه‌رو شود.

پهپاد Morpho می‌تواند از بادها برای حرکت خود کمک بگیرد

بااین‌حال، اگر این پهپاد مجبور به حرکت در مسیر باد باشد، بال‌های خود را به‌گونه‌ای تنظیم می‌کند که از باد برای حرکت کمک بگیرد. این سازوکار مانند استفاده از باد در بادبان کشتی‌هاست.

از طرف دیگر، هنگامی که زمان ورود به حالت حرکت به جلو با بال ثابت فرارسیده باشد، پهپاد جهت افقی پیدا می‌کند و بال‌هایش را به‌شکل هواپیماهای دارای دو بال درمی‌آورد. همچنین، اگر هواپیما در این شرایط با بادی زاویه‌دار به سمت خود مواجه شود، می‌تواند بال‌هایش را به صورتی نامتقارن قرار دهد تا مقاومت نیروی باد از موقعیت خارج از مرکز جبران شود.

«نیتن مولر»، هم‌بنیان‌گذار Elythor می‌گوید: «این کنترلر به‌طور خودکار انتخاب می‌کند که در مقابل باد، با توجه به مسیر پهپاد، سرعت مؤثر حرکت و تغییراتی که در جهت باد به‌وجود می‌آید، بال‌ها را در موقعیتی ثابت نگه دارد یا اجازه حرکت آزادانه‌شان را بدهد. وضعیت سطح بال‌ها هم بسته به جهت باد می‌توانند به‌صورت متقارن یا نامتقارن تنظیم شود.»

Elythor امیدوار است که از این پهپادها در عملیات‌های مربوط به خطوط انتقال انرژی، نیروگاه‌ها، توربین‌های بادی و سکوهای نفتی استفاده کند. «هری وورت‌سیس»، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل این شرکت اضافه می‌کند: «پهپادهای بال‌دار از مزیت انجام پروازهای طولانی‌تر برخوردارند، در حالی که کوادکوپترها مانورپذیری بالاتری دارند. ما این دو دسته را با هم ترکیب کردیم و سیستم بال تطبیقی را به آن اضافه نمودیم تا نیاز به مصرف انرژی را در پهپادمان کاهش دهیم.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *