اخبار

خیره‌کننده اما غیرواقعی؛ این رویدادهای تاریخی را هوش مصنوعی ساخته است

شبکه اجتماعی ردیت اخیراً پر شده است از تصاویری که واقعی به‌نظر می‌رسند، اما در حقیقت مصنوعی هستند. درواقع کاربران با کمک مدل هوش مصنوعی Midjourney وقایعی را خلق می‌کنند که به‌خاطر شباهتشان به واقعیت احتمالاً در آینده بسیار بحث‌برانگیز خواهند شد.

پلتفرم Midjourney هفته گذشته با تولید تصاویری غیرواقعی از دستگیری «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور پیشین آمریکا جنجالی شد. حالا کاربران بیشتری به‌سراغ این مدل هوش مصنوعی رفته‌اند و با کمک آن صحنه‌هایی را به‌وجود می‌آورند که در واقعیت وجود نداشته و ندارند.

یکی از کاربران ردیت چند روز پیش با Midjourney تصویری از پاپ فرانسیس را ایجاد کرد که در آن کاپشنی حجیم به رنگ سفید پوشیده بود و شباهتش به واقعیت باعث شد این تصاویر به دفعات در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شوند.

عده دیگری از کاربران خیلی زود به دست خلق تصاویری زدند که یادآور عکاسی خبری در روایت‌های مهم تاریخی است. برای مثال، یکی از این تصاویر «طاعون آبی» در روسیه و دیگری «شفق قطبی در آسمان لندن» را نشان می‌دهد که هیچ‌کدام واقعی نیستند.

در خصوص شفق قطبی لندن، ظاهراً این پدیده در سال 2012 بر اثر طوفان خورشیدی قدرتمندی به‌وجود آمده بود که موجب آتش‌سوزی‌هایی در شبکه برق شهر شیکاگو شده بود. کاربران ردیت با کمک Midjourney تصویر همه این اتفاقات خیالی را به‌شکلی واقع‌گرایانه تولید کرده‌ند.

یک کاربر ردیت حتی سعی کرده است برای تئوری‌پردازانی که می‌گویند سفر انسان به ماه واقعی نبوده است، تصاویری تولید کند که در آن Midjourney به‌ظاهر پشت صحنه ضبط تصاویر ماه در استودیو را نشان می‌دهند.

با توجه به این که ابزار مطمئنی برای تشخیص تصاویر واقعی از غیرواقعی وجود ندارد، گسترش این تصاویر می‌تواند آسیب بزرگی به اعتماد عمومی وارد کند و حتی در مواردی موجب هراس اجتماعی شود. ساعاتی قبل گروهی از فعالان حوزه فناوری در نامه‌ای خواستار توقف موقت توسعه ابزارهای پیشرفته هوش مصنوعی شدند. آن‌ها معتقدند این ابزارهای می‌توانند بشریت را در معرض ریسک قرار دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *