اخبار

بلومبرگ: ایلان ماسک به‌خاطر سیستم رانندگی خودکار تسلا، زیر ذره‌بین کمیسیون بورس آمریکا می‌رود

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) پیرامون اظهارنظرها و تبلیغات ایلان ماسک برای قابلیت «رانندگی خودکار» در اتومبیل‌های تسلا تحقیق می‌کند. این تحقیقات بخشی از یک تلاش بزرگ‌تر برای بررسی این مسئله است که آیا تسلا در تبلیغ سیستم رانندگی خودکار خود قوانین این کمیسیون را زیر پا گذاشته است یا خیر.

به گزارش بلومبرگ، هفته گذشته شهادت یکی از مهندسان ارشد تسلا که در تیم توسعه نرم‌افزار رانندگی خودکار کار می‌کرد، نشان داد که ویدیوی سال 2016 این شرکت درباره قابلیت رانندگی خودکار جعلی بوده است. این ویدیو ظاهراً با نظارت و هدایت مستقیم ایلان ماسک تهیه شده بود. حالا اگرچه دامنه فعالیت‌های SEC به ایمنی این قابلیت مربوط نمی‌شود، اما می‌تواند از بابت فریب سرمایه‌گذاران اهمیت داشته باشد.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار معمولاً تا پیش از ثبت رسمی تحقیقات، اظهارنظری درباره فعالیت‌های در جریان خود نمی‌کند و درباره این پرونده هم چیزی نگفته است. اما گزارش بلومبرگ نشان می‌دهد که چرا ایلان ماسک احتمالاً در رابطه با فناوری رانندگی خودکار در مظان اتهام قرار دارد.

وعده‌های واهی ایلان ماسک درباره ویژگی رانندگی خودکار کامل تسلا

ماسک تاکنون چند بار وعده داده بود که قابلیت «رانندگی خودکار کامل» (FSD) عملاً امکان حمل‌ونقل بدون نیاز به رانندگی را برای کاربران فراهم خواهد کرد. بااین‌حال، او چند بار زمان‌هایی را برای عرضه این قابلیت روی اتومبیل‌های تسلا اعلام کرده بود که درنهایت شاهد محقق‌شدن آن‌ها نبودیم.

بسیاری از کارشناسان باور دارند که ایلان ماسک به‌طور کلی در زمینه وعده‌دادن افراطی عمل می‌کند. او درباره محصولات نورالینک هم وعده‌هایی داده است که عده‌ای باور دارند به این زودی‌ها دست‌یافتنی نخواهند بود. حالا باید دید که کمیسیون بورس و اوراق بهادار درباره FSD چه تصمیمی خواهد گرفت.

اگر آن‌ها بخواهند برخورد جدی‌تری با ماسک داشته باشند، می‌توانند محدودیت‌هایی را مضاف بر محدودیت‌هایی که پیش‌تر بر توییت‌های او درباره تسلا در نظر گرفته شده بود، لحاظ کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *