اخبار

گام دیگری برای حفاظت از محیط زیست: اولین باتری یون-آلمینیومی غیرسمی جهان ساخته شد

فل

دانشمندان در یک همکاری مشترک میان چین و استرالیا برای اولین بار در جهان باتری یون-آلمینیومی غیرسمی تولید کردند تا از آلودگی محیط زیست توسط باتری‌های قدیمی جلوگیری کنند.

دانشمندان پیش از این در مطالعات خود دریافته بودند این ماده‌های سمی می‌توانند باعث مسمومیت افراد و حیوانات و همچنین آلوده شدن خاک و آب شوند. این مواد برای مدت طولانی بدون تجزیه شدن در طبیعت باقی می‌مانند و آسیب‌های جبران ناپذیری وارد می‌کنند.

حالا با پیشرفت تکنولوژی، دانشمندان چین و استرالیا در یک همکاری مشترک موفق شدند اولین باتری یون-آلمینیومی غیرسمی در جهان را تولید کنند. استانداردهایی که برای این باتری در نظر گرفته شده‌اند، می‌توانند میزان آلایندگی آن در محیط زیست را به مقداری ناچیز برسانند. این درحالی است که این باتری‌های جدید عملکردی مشابه و حتی بهتر از باتری‌های سمی دارند.

باتری‌های جدید با استفاده از مواد خاصی به نام «رادیکال‌های آلی پایدار» ساخته می‌شوند که حاوی عنصر «2,2,6,6-tetramethylpiperidyl-1-oxy» هستند. این عنصر را به صورت خلاصه با «TEMPO» نیز می‌شناسند. در این باتری‌ها همچنین به جای استفاده از مواد شیمیایی، از مایعات مبتنی بر آب استفاده شده که الکترولیت‌های آن به ضد حریق بودن باتری و واکنش‌پذیری کمتر آن با هوا کمک کرده‌اند.

این ترکیب به باتری اجازه می‌دهد انرژی را به صورت موثرتری ذخیره کند و به همین علت بسیار مقرون به صرفه باشد. به عبارت دیگر، این باتری‌ها راهی نوین برای ذخیره انرژی برای مصارف مختلف هستند.

باتری

جالب است بدانید ظرفیت باتری‌هایی که با کمک رادیکال‌های آلی پایدار ساخته شد‌ه‌ است، 110 میلی آمپر ساعت گرم در 800 سیکل است. این درحالی است که تلفات این باتری‌ها در هر چرخه تنها حدود 0.028 درصد است. این رقم ناچیز میزان کارآیی باتری‌ها را تا حد شگفت‌انگیزی افزایش می‌دهد.

پروفسور «ژونگفن ژیا» از چین که یکی از محققین این پروژه بوده است، می‌گوید: «امیدواریم کارخانه‌ها هرچه سریع‌تر تولید باتری یون-آلمینیومی را کاهش داده و یا متوقف کنند و به ساخت باتری‌هایی روی بیاورند که برای طبیعت کمترین ضرر دارند. این محصولات علاوه بر عدم تاثیر منفی بر محیط زیست، محصولاتی ایمن و پایدار هستند.»

مقاله مرتبط با این مطالعه در مجله «انجمن شیمی آمریکا» به چاپ رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *