اخبار

نام‌گذاری پیچیده اینتل، خریداران پردازنده‌های نسل ۱۴ را سردرگم می‌کند

اینتل پردازنده‌های نسل ۱۴ را در قالب خانواده‌ی جدید میتیور لیک و خانواده‌ی رپتور لیک رفرش که نسخه‌ی تقویت‌شده‌ی نسل ۱۳ محسوب می‌شود، عرضه می‌کند.

اینتل برای اولین بار تأیید کرده است که مدل تقویت‌شده‌ی پردازنده‌های نسل ۱۳ خانواده‌ی رپتور لیک را تولید می‌کند. این شرکت همچنین گفته است که پردازنده‌های لپ تاپی نسل ۱۴ میتیور لیک از نام‌گذاری جدید Core 3 و Core 5 و Core 7 و Core 9 استفاده می‌کنند.

اینتل پردازنده‌های نسل ۱۴ را در قالب محصولات کاملا جدید و محصولات مبتنی‌بر نسل ۱۳ تولید می‌کند و برای جداسازی آن‌ها از دو شیوه‌ی نام‌گذاری بهره می‌گیرد؛ نام‌گذاری Core برای محصولات جدید و نام‌گذاری Core i برای محصولات دسته‌ی دوم.

نام گذاری پردازنده دسکتاپ نسل ۱۴ اینتل

بر اساس آنچه ویدیوکاردز می‌نویسد، اینتل از نام‌گذاری Core برای سری Meteor Lake و Raptor Lake U Refresh استفاده می‌کند و در سری Raptor Lake-S Refresh و Raptor Lake-HX Refresh سراغ همان نام‌گذاری قدیمی Core i می‌رود.

بدین ترتیب Core Ultra 5/7/9 مخصوص میتیور لیک، Core 3/5/7 مخصوص رپتور لیک U رفرش، 14th Gen Core i Mobile مخصوص رپتور لیک HX رفرش و 14th Gen Core i Desktop مخصوص رپتور لیک S رفرش خواهد بود.

تأیید رپتور لیک رفرش اتفاقی مهم است؛ چون اینتل عملا با تأیید شایعه‌ها اعلام کرده که قصد ندارد میتیور لیک را برای دسکتاپ عرضه کند. این سری محدود به لپ تاپ‌ها خواهد بود و اینتل می‌خواهد رپتور لیک رفرش را به‌عنوان پردازنده‌ی نسل ۱۴ دسکتاپ جلوه دهد.

نام گذاری پردازنده لپ تاپ نسل ۱۴ اینتل

تفاوت اصلی نام‌گذاری سری میتیور لیک و رپتور لیک U رفرش به عبارت Core Ultra برمی‌گردد، این در حالی است که هر دو خانواده جزو محصولات نسل ۱۴ اینتل هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *