اخبار

ساخت ربات‌های کوچکی که می‌توانند در بدن حرکت کنند

محققان «دانشگاه کلرادو بولدر» دسته جدیدی از ربات‌های کوچک را طراحی کرده‌اند که می‌توانند با سرعت بسیار زیادی از درون مایعات عبور کنند. دانشمندان امیدوارند که این ربات‌ها روزی بتوانند به روند دارورسانی به داخل بدن انسان‌ها کمک کنند.

تلاش برای دارورسانی به بدن از طریق ربات

«جین لی»، نویسنده اصلی این پژوهش می‌گوید:

«تصور کنید ربات‌های کوچک بتوانند وظایف خاصی مانند جراحی‌های غیرتهاجمی را در بدن انسان‌ها انجام دهند. به‌جای برش‌دادن اعضای بیمار، می‌توانیم به‌سادگی ربات‌هایی را از طریق قرص یا تزریق به بدن انسان‌ها معرفی کنیم و آن‌ها به‌طور مستقل این فعالیت‌ها را انجام دهند.»

میکروربات‌ها از موادی به نام پلیمرهای زیست‌سازگار و با کمک فناوری شبیه به چاپ سه‌بعدی ساخته شده‌اند. «سی. وایات شیلدز»، یکی از محققان پژوهش در ادامه می‌گوید:

«ربات‌های ریز هیجان زیادی را در محافل علمی ایجاد می‌کنند؛ اما نکته‌ای که برای ما جذابیت دارد، این است که می‌توانیم آن‌ها را به‌گونه‌ای طراحی کنیم که وظایف متعددی را در بدن انجام دهند.»

                                                                                                                                      میکروربات از دید یک میکروسکوپ الکترونی

علی‌رغم موفقیت‌آمیزبودن آزمایش‌های انجام‌شده روی موش‌های آزمایشگاهی، اکنون تیم محققان باید کارهای زیادی انجام دهند تا میکروربات‌های خود را در بدن انسان‌های واقعی آزمایش کنند؛ مانند ساخت ماشین‌های کاملاً زیست‌تخریب‌پذیری که در بدن انسان حل می‌شوند.

لی در بیانیه خود گفت: «اگر بتوانیم کاری کنیم که این ذرات در مثانه کار کنند، می‌توانیم به امکان ترشح داروهای پایدارتری دست پیدا کنیم و شاید بیماران مجبور نباشند به‌طور مکرر به کلینیک مراجعه کنند.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *