اخبار

مدیر ارشد هواوی: گوشی‌های جدید ما سهم بازار آیفون را کاهش می‌دهند

هواوی دیروز در رویدادی از محصولات جدید خود ازجمله گوشی‌های سری P60 و گوشی تاشوی میت X3 پرده برداشت. حالا یکی از مدیران ارشد این شرکت ادعا کرده است که به‌دنبال عرضه این محصولات، سهم بازار آیفون در بازار کاهش پیدا خواهد کرد.

«هه گانگ»، مدیر ارشد عملیات هواوی، در خلال یک جلسه پرسش‌وپاسخ با مطبوعات مدعی شد که آیفون به‌خاطر عرضه گوشی‌های جدید این شرکت بخشی از سهم بازار خود را از دست می‌دهد. این غول چینی در هنگام معرفی میت X3، این دستگاه را از نظر ظرافت و سبکی با آیفون 14 پرو مکس مقایسه کرد. از طرف دیگر، ادعا شد که سری P60 هم از نظر دوربین عملکرد بهتری نسبت به آیفون 14 پرو مکس دارد.

ادعای هواوی چقدر امکان‌پذیر است؟

محصولات جدید هواوی هر چقدر باکیفیت باشند، همچنان نمی‌توانند در سومین بازار بزرگ موبایل دنیا، یعنی ایالات متحده فروخته شوند. تحریم‌های آمریکا علیه این شرکت ادامه دارد و ازآن‌سو اپل هم مدام درحال افزایش سهم بازار خود بوده است. آیفون درحال‌حاضر حدود 75 درصد از سهم بازار جهانی گوشی‌های پریمیوم (بالای 600 دلار) را در دست دارد.

اپل هم‌اکنون با سهم 23 درصدی از بازار جهانی موبایل در جایگاهی حتی بالاتر از سامسونگ قرار گرفته است. درنتیجه به‌نظر نمی‌رسد که ادعای مدیر عملیات هواوی چندان باورپذیر باشد. این مسئله به‌ویژه با توجه به عدم دسترسی گوشی‌های این شرکت به 5G و سرویس‌های موبایلی گوگل بیشتر به‌چشم می‌آید. این مسائل ازجمله مواردی هستند که می‌توانند مانع از فروش هرچه بیشتر گوشی‌های جدید این غول چینی شوند.

اما چه کسی می‌تواند آینده را پیش‌بینی کند؟ همان‌طور که تا پیش از وضع تحریم‌ها علیه هواوی هیچ‌کس نمی‌توانست چنین آینده‌ای را برای این شرکت بزرگ متصور باشد، شاید تا پنج سال دیگر اتفاقاتی رقم بخورد که شرایط بازار را به‌طور کلی متحول کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *