اخبار

کوالکام از مودم اسنپدراگون X35 با پشتیبانی از شبکه 5G برای گجت‌های هوشمند رونمایی کرد

اگرچه شبکه 5G هنوز به‌طور گسترده به برخی کشورها راه پیدا نکرده است، اما به‌زودی تمام دستگاه‌های هوشمند قادر به پشتیبانی از آن خواهند بود. یکی از این دسته محصولات، گجت‌های پوشیدنی و دستگاه‌های اینترنت اشیا هستند که درحال‌حاضر اکثر آن‌ها تنها از شبکه 4G LTE پشتیبانی می‌کنند. اما حالا کوالکام با مودم جدید اسنپدراگون X35 می‌خواهد کاربران این محصولات هم طعم شبکه 5G را بچشند

فناوری جدید کوالکام که پشتیبانی از شبکه 5G را به دستگاه‌های کوچک‌تر می‌آورد، 5G NR-Light نام دارد و همان‌طور که می‌توان حدس زد، نسبت به مودم‌های 5G مورد استفاده در گوشی‌های هوشمند، ضعیف‌تر است. به گفته کوالکام، این مودم به‌ترتیب سرعت دانلود و آپلود 220 و 100 مگابیت بر ثانیه را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

اسنپدراگون X35 شبکه 5G را به دستگاه‌های کوچک می‌آورد

کوالکام مدعی شده است که این مودم جدید به‌لطف طراحی منحصربه‌فردش، بهره‌وری انرژی بالایی دارد، از نظر تولید حرارت عملکردش بهینه است و همچنین ابعاد کوچکی دارد. کوالکام می‌خواهد به کمک اسنپدراگون X35، نسل بعدی دستگاه‌های کوچک مانند گجت‌های پوشیدنی را به‌طور کامل به شبکه 5G متصل کند.

اسنپدراگون X35

مودم کوالکام می‌تواند به باندهای جدید زیر 6 گیگاهرتز دسترسی پیدا کند و در دستگاه‌های کوچک قرار بگیرد. احتمالاً نسل بعدی گجت‌های پوشیدنی پریمیوم به این مودم مجهز می‌شوند و البته در دستگاه‌های اینترنت اشیا هم قرار می‌گیرند. یکی از موارد قابل‌توجه، عدم نیاز به چیپست کوالکام برای استفاده از این مودم است؛ بنابراین احتمالاً به محصولات دیگری مانند کروم‌بوک‌ها و لپ‌تاپ‌های ارزان‌قیمت هم راه پیدا می‌کند.

به گفته کوالکام، اسنپدراگون X35 از شبکه 4G LTE هم پشتیبانی می‌کند و کم‌مصرف‌ترین مودم آن تا به امروز محسوب می‌شود. اولین دستگاه‌های مجهز به این مودم در نیمه اول 2024 از راه می‌رسند. کوالکام همچنین به این نکته اشاره کرده است که قیمت این مودم، نصف قیمت اسنپدراگون X55 خواهد بود. بنابراین احتمالاً تأثیر چندان زیادی روی قیمت محصولات نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *