اخبار

وزیر ارتباطات: رفع فیلتر گوگل پلی در کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه بررسی خواهد شد

وزیر ارتباطات اعلام کرد بنابر دستور رئیس جمهور و طی همکاری با کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در حال بازنگری در سیاست‌های فیلترینگ هستند. زارع‌پور همچنین از بررسی رفع فیلتر گوگل پلی در جلسه آتی این کارگروه خبر داد.

«عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه مراسم رونمایی از پروژه‌های ایرانسل به بحث فیلترینگ اشاره کرد و گفت:

«فیلترینگ در طول 14-15 سال گذشته اعمال شده است و دسترسی مردم در این مدت به یک سری سایت‌ها مسدود شده است. الان به نظر ما دلیل فیلتر برخی سایت‌ها رفع شده است و فاقد محتوای مجرمانه هستند یا قبلاً ابزار و امکان پالایش محتوای غیراخلاقی را نداشتند و الان فراهم کرده‌اند.»

او با اشاره به دستور رئیس جمهور اعلام کرد طی همکاری با کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، قرار است در مصادیق فیلترینگ بازنگری کنند: «ان‌شاءالله بتوانیم برخی از سایت‌های مورد نیاز و با توجه به شرایط جدید کشور، رفع انسداد کنیم. تلاش می‌کنیم تا گشایش‌هایی رخ دهد.»

زارع پور در پاسخ به سؤال دیجیاتو مبنی بر اینکه چه پلتفرم‌هایی رفع فیلتر خواهند شد گفت فعلاً گزینه خاصی را نمی‌تواند اعلام کند: «اجازه دهید تا این مسیر طی شود. یک مصداقی را قبلاً اعلام کردم که نظر آقایان عوض شد و گفتند دوباره باید در کارگروه مطرح شود و منتظر برگزاری جلسه هستیم.»

او همچنین در پاسخ به اینکه آیا گوگل‌پلی رفع فیلتر خواهد شد یا خیر گفت: این گزینه در کمیته مصادیق مجرمانه در حال بررسی است تا اگر بشود، رفع فیلتر بشود.

وزیر ارتباطات همچنین تأکید کرد این رفع مسدودیت‌ها شامل دو پلتفرمی بنابر تصمیم‌های امنیتی فیلتر شده‌اند، نمی‌شود. بنابراین به نظر می‌رسد هنوز نباید امیدی به رفع فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ داشته باشیم.

زارع‌پور اواخر دی ماه اعلام کرد نظر تخصصی او مبنی بر رفع فیلتر گوگل پلی است که کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه بایستی در‌این‌باره تصمیم بگیرد: « گوگل پلی قبلاً تا شهریور‌ماه باز بود و از آن استفاده می‌شد، اما با توجه به شرایط امنیتی کشور روی آن محدودیت‌هایی با تصمیم مراجع امنیتی اعمال شد. نظر تخصصی من این است که گوگل پلی باز شود و آن را دنبال می‌کنیم. منتظریم کارگروه در‌این‌باره تصمیم بگیرد و به ما ابلاغ کند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *